Strwiąż

W zakątku Bieszczadów nad rzeką…

Krętacz

W czerwcowe dni nad rzeką Strwiąż spotkało się grono pseudobiesiadników /jak pseudokibiców/ aby ubić interesy różne pod pretekstem edukacyjnej hecy. Biesiadnikami nie byli, stroje mieli paradne do normalnego rozmawiania i grillowania nieprzydatne.

Pracująca czyli mierząca przy pomocy teodolitu koryto rzeki Strwiąż odprowadzającej nasze wody za ich umownie nazwaną wschodnią granicę Geodetka Nabożna z lekką odrazą obserwowała co się dzieje na pobliskim obozowisku. Echo w górach daleko niesie głos. Opowiedziała na spotkaniu nad stawem Hrabiny-nie przebierając w słowach- dymani spotkali się z pieprzonymi a naganiać ich nie miał kto.

Wania: Przyjechali, pochlali i odjechali. Tak było, tak jest i tak pewno będzie.

Nabożna: Ludzie nie mają pracy a te ancymonki grzebią w wymyślonych przez europejskich biurokratów papierach. Strwiąż czeka na przejście do Bóbrki, ale tych ancymonków to nie interesuje. Piju, piju…-jak mówi moja wnuczka.                                                                           Hidekuti: Myślisz powiedzieć ze połączenie kanałem Strwiąża z Sanem, to połączenie Dniestru z Wisłą.

Wania: Pomysł jest historyczny ale była jedna wojna, druga wojna i małe wojenki nie było czasu na budowanie. Nabożna: Budowaliśmy czołgi od T-33 do T-72, ludzie mieli pracę, budżet pieniądze dawał i czołgi wysyłał do wojska. Nie było bezrobocia i krętactwa.

Genia: Autobusy woziły tysiące ludzi ze wsi i miast do pracy w hutach. Chłopi w okresie żniw przyjeżdżając do huty na nocnych zmianach odpoczywali po żniwnym wysiłku zasypiając w kątach hal fabrycznych. Zmęczenie ich było często przyczyną szeregu wypadków.

Nabożna: Wstydziłam się za Polaków sprzedających czy handlujących na brukach różnych miast europejskich. Teraz wstydzę się za Polki i Polaków podcierających tyłki starych Niemców i innych. Pogoń za tymi kilkoma groszami nie może tego usprawiedliwiać.

Hidekuti: Usprawiedliwia jednak pobieranie przez Jaśnie Panią emerytury od państwa, które nie bankrutuje dlatego ze jego obywatele podejmują prawie każdą pracę.

Wania: Podział społeczeństwa na z jednej strony pracowitych a drugiej strony leniwych ma konotacje historyczne i jest uzasadniany pedagogiczne co najmniej od XIX w. Można dodać, ze do obu grup należą mniej pracowici i usiłujący wytłumaczyć swoje lenistwo czynnikami wyższymi np. wzgardą rzeczy materialnych, złą władzą, błędami systemu, zgniłym państwem itd..

Nabożna: Pracowałam uczciwie, jako kolektorka, nauczycielka. Domu się nie dorobiłam, auta nie mam.

Genia: Pracuję, kończę studia doktoranckie, działam w stowarzyszeniach, opiekuję się ciężko chorym dzieckiem. Doba dla mnie ma mało godzin. Przed złożeniem w drukarni publikacji muszę prowadzić ostateczną weryfikację często przez 30 do 40 godzin „ciurkiem’ bo termin goni. Będąca w moim wieku i pobierając wypracowaną emeryturę Szanowna Pani określa mnie jako krętacza, bo mam dom, samochód, komputer, itd… Gratuluję poczucia humoru.

Hidekuti: Czy o to chodzi ?

Strwiąż2

Informacje o kronikarz100i

Zostałem "wkręcony" w pisanie publikacji, której nadałem tutuł "PODKARPACIE Dozorowania technicznego Sto lat". W tym miejscu odnotuję przygody trwające od 2008r. a związane z wyszukiwaniem zródeł jak się okazało istniejących w czasie przynajmnie trzech wieków na przełomie tysiącleci.Mam jako czytelnik sposób na rozpoczynanie czytania książek w takie kolejności:1. zapoznając się z tytułem, 2.przeglądając skrupulatnie bibliografię, 3.przeglądając spis treści, 4.czytając wybrane fragment 5.czasem czytam "strona po stronie". Powyższy sposób stanowi klucz przy tworzeniu tego blogu. Minęło kilka lat, liczba 100 znów aktualna...
Notatka na marginesie | Ten wpis został opublikowany w kategorii Gawędy, suplement i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s