Termal

Tyłem, bokiem i przodem

Żyjemy z przyzwyczajenia lub z przypadku-powiedział Myśliciel na spotkaniu w Termalu. Zapominasz o naszej pamieci -dodała Spokojna odrywając się od lektury „Dwóch słodkich aniołków” M.H.Clark.

Wraz z pogłębieniem wiedzy w zakresie poziomów pośrednich elementów komórkowych (błon biologicznych, struktur rybonukleoproteinowych) i ich funkcji możliwe było nie tylko uszczegółowienie zagadnienia, lecz także postawienie bardziej skomplikowanych (obecnie nierozwiązywalnych) pytań. Zakładano, że komórki i budujące je struktury subkomórkowe w nieokreślony sposób samoistnie wypracowały procesy, które pozwoliły na wykształcenie życia… Długość życia w przypadku organizmów wielokomórkowych warunkują czynniki genetyczne.

Młodzi długowieczni

 Najbardziej długowiecznym zwierzęciem jest przedstawiciel gadów żółw lądowy, który może dożyć 200 lat……. Największa udowodniona długość życia ludzkiego wynosi 121 lat. /Wielka encyklopedia medyczna Enrico Cravetto 2011 t.23 str.307…/.

 Pamięć zdolność zapisywania informacji, zachowania ich i wykorzystywania. Jest to funkcja ośrodkowego układu nerwowego, która łączy każde nowe doświadczenie z poprzednim i nadaje indywidualność temu co jednostka przeżyła… Obszary mózgu ludzkiego, które wydają się odgrywać kluczowa rolę w procesach pamięci i zmianach tej funkcji, to móżdżek, który jest zdolny do przechowywania klasycznych odruchów warunkowych; hipokamp, który wydaje się mieć kluczowe znaczenie dla pomięci krótkotrwałej; i kora mózgowa, w której zachodzą najbardziej złożone procesy składowania i przechowywania śladów pamięci… Wszystkie witaminy są ważne dla organizmu, ale B6 czyli pirydoksyna, jest szczególnie istotna dla mózgu, ponieważ przyczynia się do budowy neuroprzekaźników wykorzystywanych przez synapsy(dopamin , noradrenaliny, serotoniny i adrenaliny), bez których nie może zachodzić komunikacja między komórkami mózgu. Nie wszystkie produkty spożywcze są bogate  w pirydoksynę i należy nauczyć się wybierać odpowiednie produkty żywnościowe, takie jak: drożdże piwne, pełne ziarna, soja, fasola, banany, orzechy włoskie, orzechy laskowe lub orzechy ziemne… Kluczowym składnikiem wszystkich błon komórkowych, a więc również neuronów, są fosfolipidy pochodzące z produktów utleniania fosforu organicznego i niezbędnych kwasów tłuszczowych. Fosfor jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mózgu…/Wielka encyklopedia medyczna Enrico Cravetto 2011 t.15 str.90…/.

Informacje o kronikarz100i

Zostałem "wkręcony" w pisanie publikacji, której nadałem tutuł "PODKARPACIE Dozorowania technicznego Sto lat". W tym miejscu odnotuję przygody trwające od 2008r. a związane z wyszukiwaniem zródeł jak się okazało istniejących w czasie przynajmnie trzech wieków na przełomie tysiącleci.Mam jako czytelnik sposób na rozpoczynanie czytania książek w takie kolejności:1. zapoznając się z tytułem, 2.przeglądając skrupulatnie bibliografię, 3.przeglądając spis treści, 4.czytając wybrane fragment 5.czasem czytam "strona po stronie". Powyższy sposób stanowi klucz przy tworzeniu tego blogu. Minęło kilka lat, liczba 100 znów aktualna...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Gawędy, Spotkania. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s