PRZESUNIĘTA GRANICA

Bezrobotny wybrał się pieszo w kolejną podróż „sentymentalną” na wschód. W czasach minionych mówiono ze zagranica jest na zachodzie a na wschodzie to żadna zagranica.

Ogródek przed lwowskim ratuszem

W pierwszym dużym mieście na wschodzie zadziwiły go długonogie dziewczyny, których w takiej  ilości nie widział w swoim siedemdziesięcioletnim bytowaniu. Kochanie jak to jest możliwe ze w tym biednym kraju te dziewczyny wyglądają tak pięknie ?-zapytał wędrujących z nim Geni i Wani. Krzyżówka pokoleń— stwierdził krótko Wania Myśliciel. Wstąpili na posiłek do pierwszej napotkanej restauracji posiadającej na drugiej mniejszej tablicy opis w ludzkim języku. Na większej tablicy litery opisu były dla ich gromady niezrozumiałe.

Ratusz

 To jest Pani lokal-zapytał Hidekuti stojącej przy wejściu prawdopodobnie właścicielki tego przybytku wywołującego przyjemne skojarzenia ze swojskimi zapachami gorącego barszczyku i pieczystego. Lokal dzierżawię od miasta ale cała obsługa jest swojska- odpowiedziała zapraszając ich do środka a uprzedzając zapytanie dotyczące dwóch tablic dodała – ta tablica jest ciągle krytykowana przez aktualnych włodarzy miasta. Stefan mój Dziadek jednemu z nich wyjaśniał tak: JA tu mieszkam i cały czas mieszkałem a TY mówisz ze przesunęli granicę, jestem Polakiem i jestem w Polsce a twoja mowa niewiele mnie obchodzi- oświadczył wtedy lwowską gwarą natrętnemu urzędnikowi Dziadek żyjący od osiemdziesięciu lat w tym mieście zwanym dawniej Lwim Grodem.

Informacje o kronikarz100i

Zostałem "wkręcony" w pisanie publikacji, której nadałem tutuł "PODKARPACIE Dozorowania technicznego Sto lat". W tym miejscu odnotuję przygody trwające od 2008r. a związane z wyszukiwaniem zródeł jak się okazało istniejących w czasie przynajmnie trzech wieków na przełomie tysiącleci.Mam jako czytelnik sposób na rozpoczynanie czytania książek w takie kolejności:1. zapoznając się z tytułem, 2.przeglądając skrupulatnie bibliografię, 3.przeglądając spis treści, 4.czytając wybrane fragment 5.czasem czytam "strona po stronie". Powyższy sposób stanowi klucz przy tworzeniu tego blogu. Minęło kilka lat, liczba 100 znów aktualna...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Gawędy, Spotkania, suplement i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s