Mżysty

W okolicach stawu Hrabiny z częściowo zalegającym jeszcze lodem pojawiły się kaczki zwiadowczynie, park znajduje się w głębokim cieniu więc go opuszczamy w poszukiwaniu słońca. W to poniedziałkowe południe marcowego dnia spacer odbywamy pokonując opór silnie wiejącego wiatru idąc w kierunku zapory, która jest otoczona w dolnej części budową instalowanej elektrowni i rozgrzebanym terenem powiększanej widowni stadionu miejskiego przy największej rzece naszej wioski. Po słonecznej niedzieli dzisiejszy dzień jest raczej pochmurny chociaż  temperatura około 110C jest podobno najwyższa w kraju. Jutro ma przyjść wiosna, mijamy grupy uczniów udające się w kierunku katedry. Na zalewie wśród wodorostów gromady krzykliwych srok, kaczek, mew i para łabędzi. Spacer odbywamy dróżką wzdłuż lustra wody, razem z naszymi czworonogami tym razem w kagańcach i na smyczy jesteśmy wspólnie obok siebie. Genia Spokojna, Wania Myśliciel i Bezrobotny Hidekuti przechodzą wolnym krokiem natomiast ich mniejsi przyjaciele Wryty, Alba oraz Wegi- rozglądając się na boki naprężają hamujące ich smycze, gotowi do skoku. Nie przerywając marszu  rozpoczyna przytaczanie przypowieści dla marca wszystko pamiętający Hidek:

Na 19 marzec

Oblubieniec pogodny: rok będzie urodny

Tydzień był naprawdę pogodny- nawiązała Spokojna.

Wydarzeniem były przyjazdy kilku tysięcy chasydów- rozpoczął w swoim ulubionym temacie Wania- uroczystości rozpoczęły się w Leżajsku w nocy ze środy na czwartek a trwały do wieczora. Chasydzi świętują 226 rocznicę śmierci cadyka Elimelecha. Dla chasydów Leżajsk wraz z grobem cadyka Elimelecha jest jednym z najświętszych miejsc na ziemi. Trujesz nam o świętościach- przerwał lekko zdenerwowany Bezrobotny- opowiedz coś o pamiątkowych mapach i ich losie.

Zapadła długa cisza przerywana cichym szczekaniem naszych czworonożnych braci. Obok muru okalającego zalew wracaliśmy do domów w milczeniu wymieniając tylko chwilami uwagi o pięknych lotach łabędzi.Zapowiadany wieczorem mżysty jakoś nie nadchodzi wprost przeciwnie zaczynają nieśmiało zza chmur wychodzić jasne promienie słoneczne.                (19 III) przypada uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP – patrona naszych rodzin, a szczególnie tych, które potrzebują jego wstawiennictwa. Tegoroczna astronomiczna wiosna rozpoczęła się 20 marca o godzinie 6:14, najwcześniej od setek lat. Jutrzejszy dzień będzie trwać tyle samo co noc.                                                                                                                               mżysty- „taki, który charakteryzuje się obecnością opadu atmosferycznego w postaci drobnych kropelek wody, pochodzących zazwyczaj z niskich chmur warstwowych”/Praktyczny słownik współczesnej polszczyzny- wyd. Kurpicz /.

Informacje o kronikarz100i

Zostałem "wkręcony" w pisanie publikacji, której nadałem tutuł "PODKARPACIE Dozorowania technicznego Sto lat". W tym miejscu odnotuję przygody trwające od 2008r. a związane z wyszukiwaniem zródeł jak się okazało istniejących w czasie przynajmnie trzech wieków na przełomie tysiącleci.Mam jako czytelnik sposób na rozpoczynanie czytania książek w takie kolejności:1. zapoznając się z tytułem, 2.przeglądając skrupulatnie bibliografię, 3.przeglądając spis treści, 4.czytając wybrane fragment 5.czasem czytam "strona po stronie". Powyższy sposób stanowi klucz przy tworzeniu tego blogu. Minęło kilka lat, liczba 100 znów aktualna...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Gawędy i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s