Teobromina

Cała polana w cieniu drzew porośnięta nagle w białe hiacynty i żółte krokusy radośnie dzisiaj wybujałe, które towarzyszą poświątecznemu spotkaniu przy ławce obok stawu w parku Hrabiny. Ciepłe wiosenne powietrze jest lekko przemieszczane wiejącym z południa wiatrem przy temperaturze około 15 C, dzisiejsza pogoda bardziej przypomina wiosnę i może nie wspominajmy o wczorajszych oraz przedwczorajszych deszczowo-śnieżnych dniach Wielkanocnych. Radośni chociaż zmęczeni obfitym świątecznym jadłem biesiadnicy Genia Spokojna, Wania Myśliciel i Bezrobotny Hidekuti przychodzą z rowerami rześkim krokiem natomiast ich mniejsi przyjaciele Wryty Różno oczny, Alba oraz Wegi- rozglądając się na boki naprężają hamujące ich smycze, gotowi do skoku w stronę pływających po wodzie kaczek. Onegdaj dnia 31 marzec 2012 ok.2020 – rozpoczął Hidekuti przytaczając jedno z doniesień prasowych- Agnieszka Radwańska1 wygrała w sobotę turniej WTA Tour rangi Premier I na twardych kortach w Miami- najważniejszy po wielkoszlemowych turniej na świecie (z pulą nagród 4,828 mln dol.). W finale rozstawiona z numerem piątym Polka pokonała wiceliderkę rankingu tenisistek Rosjankę Marię Szarapową (nr 2.) 7:5, 6:4. Radwańska w całym turnieju nie straciła nawet seta. Według Bogdana Tomaszewskiego2 największy sukces w historii naszego tenisa od czasu drugiej wojny światowej. W dniu 1 kwietnia 2012r o 8 godzinie rano pada śnieg, pola dachy, drzewa zabielone topniejącym śniegiem, temperatura ok. 1 C. Wczoraj 4 kwietnia wylądowała na lotnisku w Balicach- ciągnął dalej Bezrobotny- i między innymi powiedziała dzień bez czekolady3, to dzień stracony. Czyżby była to informacja- wtrącił Wania- godna uwagi w trakcie naszych kronikarskich spotkań. Pozostawmy wydarzenie do roztrząsania znawcom i zwolennikom. Odnotowujemy raczej wydarzenia związane w czasie i przestrzeni bezpośrednio nas otaczających. Tutaj widoczne i zapachowe objawy wiosny radują człowieka corocznie. Bezrobotny dodał- Przedwczorajszy dla naszych niektórych braci Dzień Przejścia z ciemności ukrytej w ziemi cebulki do jasności wyrosłego z niej kwiatu jest świętem u nas akurat w tym roku był chwilowym powrotem do zimowej pogody. Jednak duża cześć rodaków przyjęła ten sukces z entuzjazmem- wtrąciła Genia- ja się na tej grze nie znam ale nie przeszkadza mi to odnotować ten sukces w pamięci. Przy okazji czekolady i zdrowia ujawniają się problemy poruszane przez nas wielokrotnie- lekarze w Alzacji wystawiają recepty4 na jazdę rowerem.                        Co kraj to inne obyczaje- wtrącił Bezrobotny- byłem w 2006 r. w kantonie Nidwalden i zostałem pouczony o konieczności ubezpieczenia OC roweru5, który powinien spełniać wymagania bezpieczeństwa (hamulce, światła itd.). Uiszczenie stosownej składki skutkowało otrzymaniem certyfikatu i nalepki na rower ważnej 13 miesięcy/na fot./.

1--Agnieszka Roma Radwańska (ur. 6 marca w Krakowie)–polska tenisistka, najwyżej notowana Polka w historii rankingu WTA. Pierwsza polska tenisistka, która zarobiła na korcie ponad 1 mln USD(obecnie jej zarobki wynoszą około 8,6 mln USD). Radwańska pochodzi ze sportowej rodziny: jej dziadek Władysław był hokeistą Cracovii, a ojciec i zarazem trener Robert Radwański to były tenisista KS Nadwiślan, uprawiał też łyzwiarstwo figurowe w KS Krakowianka. Jej matka, Marta, zajmuje się finansami córek. W tenisa gra także jej młodsza siostra, Urszula Radwańska. Obie reprezentują klub sportowy Nadwiślan Kraków. Urodziła się w Krakowie, ale pierwsze lata życia spędziła w Niemczech, gdzie ojciec był trenerem w klubie Gruen- Gold Gronau , tam też zaczęła grać w tenisa. Do Polski wraz z rodziną wróciła w 1995. Wg pl.wikipedia.org/wiki/Agnieszka_Radwańska

2- Bohdan Tomaszewski (ur.10 sierpnia 1921 10 w Warszawie) – polski dziennikarz , komentator sportowy, tenisista, autor książek „Dziesięć moich olimpiad”, „Łączymy się ze stadionem”, „Pożegnalna defilada”, „Proszę o klucz”, „Przeżyjmy to jeszcze raz”, „Romantyczne mecze”, „Do ostatniego tchu”, „Wimbledon”. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Obecnie, wraz ze swoim synem, Tomaszem Tomaszewskim, jest komentatorem tenisa w Polsacie Sport. Pobierał nauki „u Staszica[1]. W latach 19421944 uczęszczał na zajęcia Tajnej Głównej Szkoły Handlowej im. Edwarda Lipińskiego. Wziął udział w powstaniu warszawskim. Żołnierz ZWZ AK (ps. „Mały”). Po kapitulacji powstania trafił do obozu w Ożarowie. Po wojnie pracował w sopockim Grand Hotelu. W 1946 rozpoczął pracę dziennikarską w „Kurierze Szczecińskim”. W tym czasie kontynuował karierę sportową w SKT Szczecin (19451948). W 1948 rozpoczął pracę jako dziennikarz sportowy w „Expressie Wieczornym”. W 1955 został sprawozdawcą radiowym, a później telewizyjnym. W latach 19561980 komentował m.in. 12 igrzysk olimpijskich letnich i zimowych.W czasie stanu wojennego Bohdan Tomaszewski odmówił współpracy z Polskim Radiem[2]. Powrócił na antenę w 1989. Jest mężem Izabelli z hrabiów Sierakowskich herbu Ogończyk wg http://pl.wikipedia.org/wiki/Bogdan_Tomaszewski

3-„Czekolada jest produktem wysoce energetycznym: 100 g czekolady dostarcza 500- 600 kcal . Wysoka wartość energetyczna wynika z dużej zawartości tłuszczów i węglowodanów ; istotna jest obecność białek(8-13 %). Ze względu na pobudzające działanie teobrominy zawartej w czekoladzie , jej spożycie przez dzieci powinno być ograniczone (t.9 str. 125 WEM)”.

4-„Godzina roweru 3 razy w tygodniu przez najbliższe trzy miesiące” To nie żart ale treść recepty, którą w najbliższym miesiącu powinno dostać przynajmniej 100 pacjentów! 50 lekarzy ze Strasburga i okolic właśnie się porozumiało na temat wypisywania tego typu recept, dla osób cierpiących na otyłość, cukrzyce oraz wszelkie inne dolegliwości wynikające z braku ruchu. Po co taka recepta? Czy francuska Kasa Chorych cos w zamian zwróci? Nie do końca, ale prawie. W zamian, pacjent może dostać (na koszt miasta) roczny abonament na rower publiczny. Dlaczego miasto się decyduje akurat na takie działanie? To proste, po prostu decydenci zrozumieli, ze inwestować w rower sięopłaca. Jest to pierwszy mały krok. Kolejnym, jak przekonuje burmistrz Strasburga, będzie przekonanie kas chorych, ze zamiast na leki trzeba przeznaczyć środki na promowanie szeroko rozumianej aktywnej mobilności, oraz przekonanie większej rzeszy lekarzy do tego typu recept. Zresztą Alzacka ARS, czyli regionalna agencja zdrowia (koordynująca wydatki zdrowotne, zarówno na prewencje jak i na leczenie) poważnie sie zastanawia nad zwrotem kosztów codziennej jazdy na rowerze, ale dla wszystkich, a nie tylko dla osób które juz wymagają leczenia. Podobny pomysł został przedstawiony w francuskim narodowym planie rowerowym, pomysłem było by podobnie jak w Belgii zwracać podatnikom 21 eurocentów za każdy przejechany kilometr. Tymczasem w tym samym czasie polscy posłowie sie głowią, jak obniżyć ceny paliwa, bo ludzie nie maja juz jak korzystać z samochodów jak dawniej (wg http://polskanarowery.sport.pl/blogi)/. Nasilenie tych dolegliwości zależały od ustawienia kierownicy. Największe były wtedy, gdy dla uzyskania bardziej aerodynamicznej sylwetki była ona ustawiona poniżej siodełka. To powodowało, że kobiety były bardziej pochylone, ale jednocześnie większy był ucisk na krocze. Dr Schrader twierdzi, że wielokrotnie zgłaszały się do niego kobiety, które twierdziły, że skutki intensywnego jeżdżenia na rowerze odczuwają nie tylko mężczyźni. Jego zdaniem, ucisk na krocze u kobiet można zmniejszyć używając siodełka do jazdy miejskiej,bez wystającego nosa. Uczony przyznaje, że nie testował jeszcze takiego typu siodełka, ale powinien dawać on większy ucisk na miednicą, co jest bardziej korzystne zarówno dla mężczyzn jak i kobiet. (opublikowane przez „The Journal of Sexual Medicine”).

5- Third Party Insurance is obligatory for cars, motorcycles and bicycles and includes passenger coverage where applicable. Private Liability Insurance may be obligatory especially if you rent an apartment or a home. You find more addresses in the local telephone directories: Allianz Suisse, Rieden 1, 6370 Stans, 041 619 20 19, http://www.allianz.ch

Informacje o kronikarz100i

Zostałem "wkręcony" w pisanie publikacji, której nadałem tutuł "PODKARPACIE Dozorowania technicznego Sto lat". W tym miejscu odnotuję przygody trwające od 2008r. a związane z wyszukiwaniem zródeł jak się okazało istniejących w czasie przynajmnie trzech wieków na przełomie tysiącleci.Mam jako czytelnik sposób na rozpoczynanie czytania książek w takie kolejności:1. zapoznając się z tytułem, 2.przeglądając skrupulatnie bibliografię, 3.przeglądając spis treści, 4.czytając wybrane fragment 5.czasem czytam "strona po stronie". Powyższy sposób stanowi klucz przy tworzeniu tego blogu. Minęło kilka lat, liczba 100 znów aktualna...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Gawędy, Spotkania i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Teobromina

  1. exbezrobotny pisze:

    11 kwietnia Dzień Bezrobotnego, w tym waszym parku browarek spożywamy często i widzimy takich jak wy dręczycieli psów ciąganych na smyczy. Ty sławny kiedyś Hidekuti znajdź sobie jakąś robotę albo w ten uroczysty dzień dołączył do naszej ławki. Precz z osr…parku przez psy!

  2. Zapraszamy Hidekutiego aby na Placu Zabaw w parku Hrabiny dzisiaj 12 kwietnia w Światowy Dzień Czekolady zjadł z dziećmi czekoladę najzdrowiej gorzką. Po browarku nie może nawet prowadzić roweru /nieuchronna kara/ wobec tego nie ulegaj namowom tych tam…My kochamy psy !

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s