Skała

 Były rożne obchody i uroczystości- tak Genia w pierwszy słoneczny dzień czerwcowy witała się z naszym towarzystwem w tradycyjnym miejscu spotkań- i najpierw Jubileusz 70 lat dziadka, Dzień Matki, 3 lata Wnuczki, wpis na 50 blogu znajomego, 30 maja Dzień weterana, 1 czerwca Dzień dziecka. Widzimy dzisiaj Park Hrabiny wypełniony radosnym gwarem przelatujących ptaków i soczysta zielenią traw i drzew. Tylko Wania i jego pies jakoś smutni. No i nic- rozpoczął Wania- nasi bratankowi z południa nic sobie nie robią ze „staroci” tak traktują nieczynne hotele, niepotrzebne fabryki przemysłu ciężkiego, nieczynne baseny kąpielowe itd. Natomiast miejsca historyczne a szczególnie świątynie są starannie utrzymane i na bieżąco konserwowane. Inaczej wygląda u wschodnich sąsiadów w miejscowości Skała nad Zbruczem. Na miejscu znajdują się obecnie dwa pałace, mauzoleum i kaplica rodowa wszystko w ruinie, są to ruiny zamku Lanckorońskich oraz pałacu odrestaurowanego przez Adama Tarłę  (zamek spłonął od pioruna). Do 17 września 1939 roku była to Ordynacja Zasłużonego dla Rzeczpospolitej rodu Gołuchowskich. Obecnie obok ruin zamku napływowi wznieśli kopczyk z ich grekokatolickim krzyżem i tablicą upamiętniającą nie istniejące wydarzenia.

Powracając do domu  dowiaduje się: Pochodzący z XVII w. klasycystyczny kościółek św. Trójcy przy ul. Targowej od ośmiu lat służył rzymskim katolikom i grekokatolikom. W każdą niedzielę po południu odprawiane są tu nabożeństwa w obrządku wschodnim. Od lutego kościół św. Trójcy przy ul. Targowej w Rzeszowie jest własnością greckokatolickiej diecezji przemysko-warszawskiej. . Jeśli to jest cerkiew, pojawia się ikonostas. Kościół przy ul. Targowej jest obiektem zabytkowym, każda zmiana musi być uzgodniona z konserwatorem – mówi urzędnik . Jego zdaniem na kościele przy ul. Targowej nie pojawi się baniasta kopuła, nie zostanie zmieniony dach. – Może pojawi się inny krzyż – dodaje konserwator zabytków. Jako objaśnienie dla innego krzyża – Hidekuti  przypomniał inne wydarzenie -Kazimierz Czernecki pochodzący z Chełma …był oficerem artylerii. Ciężko rannemu w powstaniu listopadowym , w bitwie pod Wawrem 31 marca 1831,  amputowano nogę. Pod koniec tegoż roku został skazany przez gubernatora lubelskiego – za organizowanie oporu przeciw przekształceniu kościołów w cerkwie prawosławne – na 20 lat zesłanie na Sybir, do guberni irkuckiej/ Z KRZEMIEŃCA, BORYSŁAWIA…/.

Ruiny zamku Tarłów obecnie i na początku XX wieku.

                                             

Informacje o kronikarz100i

Zostałem "wkręcony" w pisanie publikacji, której nadałem tutuł "PODKARPACIE Dozorowania technicznego Sto lat". W tym miejscu odnotuję przygody trwające od 2008r. a związane z wyszukiwaniem zródeł jak się okazało istniejących w czasie przynajmnie trzech wieków na przełomie tysiącleci.Mam jako czytelnik sposób na rozpoczynanie czytania książek w takie kolejności:1. zapoznając się z tytułem, 2.przeglądając skrupulatnie bibliografię, 3.przeglądając spis treści, 4.czytając wybrane fragment 5.czasem czytam "strona po stronie". Powyższy sposób stanowi klucz przy tworzeniu tego blogu. Minęło kilka lat, liczba 100 znów aktualna...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Objaśnienia, Spotkania i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Skała

 1. Dociek pisze:

  Tablicy Ty nie pokazał a ja ją widziałem, w jej tytule „?” poniżej znajome nazwiska i imiona polskie podane w nieznanym języku niby cyrylica, niby ukraiński – tak by:
  Волощин Яpоcлав 1909 1941 Wołoszyn Jarosław
  Ковалишин Ерн1м 1909 1941 Kowaliszyn Hieronim
  Скрода Адам 1921 1944 Środa Adam
  Яpема Ярослав 1924 1944 Jerema Jarosław

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s