Robaki

Miejsce naszych spotkań w sobotnie południe 15 września na polanie pod drzewami poznaczone gęsto  kopkami a nawet wzgórkami ziemi wypchanej przez pracowite krety. Pogoda wyśmienita, słonecznie, temperatura około 22 C, lekki południowo-zachodni wiatr. Genia przywołała odpowiednią przypowieść :

Im głębiej w ziemi grzebią się robaki

Tem bardziej zima da się we znaki

Eskapadę rowerową w cztero osobowej grupie skierowaliśmy do obiektów służących rozrywce czynnej i biernej na nadrzecznych bulwarach.

Przejeżdżając wzdłuż rzeki widzimy różnobarwne kaczki, gromady białych mew i pojedyncze łabędzie. Co się dzieje dzisiaj z bocianami- dopytuje się Genia. Popatrzmy wyżej- odezwał się Wania- wyczytałem w prasie bociany przygotowywały się do odlotu do Afryki. Południowo-wschodnią Polskę opuszczają zazwyczaj 25-26 sierpnia. Przed odlotem zbierają się na sejmikach. Na te same od lat łąki przybywają rodziny bocianów z najbliższej okolicy. Lecąc do Afryki każdego dnia pokonują około 160 kilometrów. Lecą tylko w dzień i zawsze nad lądem. Polskie bociany lecą nad Bosforem, przelatują nad Bliskim Wschodem i Izraelem, dalej wzdłuż Nilu i kończą swoją wędrówkę na południu Afryki, gdzie docierają w listopadzie. W dniu 14 września powinny być w okolicy Nilu. W Polsce żyje ponad 50 tysięcy par bocianów. W ocenie ornitologów na Podkarpaciu tegoroczne lęgi bocianów „należy uznać za udane, gniazda opuściło znacznie więcej młodych niż np. rok temu”. Oprócz bocianów białych zamieszkując lasy liściaste i mieszane, w których buduje duże gniazda wysoko w koronach drzew na Podkarpaciu żyją także bociany czarne, które do miejsc zimowania udały się w pogodne i ciepłe dni przed 15 września. Wędrują do północno-wschodniej i wschodniej Afryki. Mają czarne grzbiety, skrzydła, głowy i szyje, białe brzuchy, a nogi i dziób czerwone. Są bardziej płochliwe od bocianów białych, są też od nich znacznie rzadsze, w Polsce żyje około 1100 par. W czasie naszego rozważania o życiu bocianów najmłodszy cyklista z towarzystwa radośnie pokonywał ziemny tor przeszkód, raz w dół, raz w górę. W chwilach przerw z zaciekawieniem a nawet zazdrością obserwował dziewczęta pokonujące powietrzne olinowanie zawieszone wśród drzew kilkadziesiąt metrów nad ziemią. Zbliżała się pora obiadu dlatego zabawę ruchową musieliśmy zakończyć udając się na grilla przygotowanego w parku Hrabiny.

Informacje o kronikarz100i

Zostałem "wkręcony" w pisanie publikacji, której nadałem tutuł "PODKARPACIE Dozorowania technicznego Sto lat". W tym miejscu odnotuję przygody trwające od 2008r. a związane z wyszukiwaniem zródeł jak się okazało istniejących w czasie przynajmnie trzech wieków na przełomie tysiącleci.Mam jako czytelnik sposób na rozpoczynanie czytania książek w takie kolejności:1. zapoznając się z tytułem, 2.przeglądając skrupulatnie bibliografię, 3.przeglądając spis treści, 4.czytając wybrane fragment 5.czasem czytam "strona po stronie". Powyższy sposób stanowi klucz przy tworzeniu tego blogu. Minęło kilka lat, liczba 100 znów aktualna...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Gawędy, Spotkania i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Robaki

  1. Ptasznik pisze:

    Natomiast według moich informacji i obliczeń 15 września nasze bociany lądują na odpoczynek nocny w okolicach miejscowości Falougha nieodległej od przedmieścia Bejrutu Bkerke gdzie wieczorem odbywa się spotkanie młodzieży z papieżem Benedyktem XVI. Jak podaje agencja: „Na zakończenie tego dnia swej podróży apostolskiej Benedykt XVI spotkał się z młodzieżą Libanu i Bliskiego Wschodu. Na placu przed siedzibą patriarchy maronickiego w Bkerké zgromadziło się 15 tys. osób. Papieża, który przyjechał z odległej o pięć kilometrów nuncjatury apostolskiej w Harissie, młodzież powitała śpiewem i tańcem. Wznoszono okrzyki po arabsku i francusku: „Benedictos!”, śpiewano pieśń „Błogosławiony, który przybywa w Imię Pańskie”. Powiewały flagi libańskie, watykańskie, a także polskie. Uformowała się procesja z krzyżem, Ewangeliarzem i ikoną Matki Bożej”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s