Ceramika

12 listopad 2012

Przychodzimy na nasze spotkanie w poniedziałek, choć dzień pochmurny jest znów ciepły. Opinia ze w najbliższych dniach zima jeszcze o sobie nie przypomni- wyraziła czyjeś zdanie Genia- wynika ona z tego, co zapowiedział św. Marcin, który jak co roku pojawił się w Krościenku Wyżnym, tegoroczna jesień będzie długa i ciepła.
Niewielkie zachmurzenie, możliwe przelotne opady. Tak wyglądają prognozy na poniedziałek. Synoptycy zapowiedzieli na dziś temperatury od 7 do 11 stopni Celsjusza. W ciągu najbliższych dni ma być czasami jeszcze sporo słońca, a temperatury mają oscylować w granicach 8-12 stopni Celsjusza. Jak na połowę listopada to naprawdę ciepło. Być może sprawdzi się więc przepowiednia, w którą wierzą m.in. mieszkańcy Krościenka Wyżnego koło Krosna. 11 listopada obchodzone tam jest nie tylko Święto Niepodległości, ale również odpust ku czci św. Marcina patrona parafii. – Największą atrakcją tego święta jest św. Marcin na koniu, ubrany jak rzymski legionista, który już od samego rana jeździ po centrum Krościenka Wyżnego i rozdaje dzieciom cukierki. Przypomina on o tym, że św. Marcin dzielił się z bliźnim wszystkim, co miał. Zawsze zagadką jest, na jakim koniu przybędzie, bowiem z maści rumaka niektórzy zwykli przepowiadać również pogodę; siwek zwiastować może szybką zimę, zaś gniady lub kary daje nadzieję na ciepłą i długą jesień. Tym razem św. Marcin przybył na gniadoszu – chyba na prawdziwą zimę przyjdzie nam długo poczekać – mówi Edward Marszałek, prezes Stowarzyszenia Kulturalnego Dębina z Krościenka Wyżnego.

24 listopada 2012

Sobotnie południe spędzamy jak zawsze w naszym gronie ludzi i psów przy stawie z pływającymi kaczkami dla których temperatura około 7 0 C jest idealną jak na ten późno jesienny czas. Ciemno rudo brązowe liście pokryły cała powierzchnię miedzy drzewami Hrabiny, jakiś urzędnik ponumerował najstarsze pnie tego parku w stylu angielskim myląc pojęcia własności i przyzwoitości. Krety znów się ożywiły budując coraz nowe pagórki z jeszcze wilgotnej ziemi wydobywanej z głębokości ponad 0,5 m. Dwie pasażerki
chyba czternastoletnie dziewczyny – Wania rozpoczął- schludnie ubrane w spodnie
„z najwyższe półki”, siedzące naprzeciw mnie w autobusie miejskim, nie krępując
się znaczną liczbą pasażerów wypełniających prawie wszystkie miejsca siedzące
prowadziły dialog następujący: Przychodzę do domu- Brunetka w czapce tłumaczy koleżance z blond włosami luźno upiętymi- matka na powitanie nie odpowiada, proszę o obiad, milczenie. Menopauza czy co? U mnie to samo, moja matka – odpowiada Blondynka- nie odzywa się już od kilku dni. Dalszą rozmowę przerywa konieczność wysiadania na przystanku przez jedną z dziewczyn. Znajdujący się w ostatnim czasie w kręgu mojego zainteresowania – wtrącił Bezrobotny- prof. Davies komentuje to tak : mówienie o „dwóch Polskach” to tylko retoryka. Z tego, co widzę, jest jeden naród, w którym są różne poglądy, ale nie ma podziału na pół. Jest tylko jeden element, który wojuje i otwarcie atakuje ten obecny porządek. Każdy naród ma ludzi gorzkich, niezadowolonych.

Konserwator powie ze zabytkowe wiekowe i zmurszałe budowle powinno się naprawiać lub odnawiać – Hidekuti odpowiedział-poważną przeszkodą mogą być duże koszty, ludzi
w każdym wieku należy skutecznie szkolić i nauczać, wymiana albo zburzenie czegoś aby na to miejsce budować może skutkować bezpowrotną utratą substancji o znacznej wartość
zabytkowej i intelektualnej. Czego widocznym przykładem są powstające kretowiska
i ułożona w pryzmy dachówka ceramiczna o zabytkowym kształcie „mnich-mniszka” zdjęta
z czworaków Hrabiny. Większym przykładem może być prasowa informacja, ze na terenie Elektrowni Kozienice w Świerżach Górnych powstanie największy w Europie blok energetyczny opalany węglem kamiennym. Nowy blok ma mieć moc 1075 megawatów. Stare bloki prawdopodobnie zostaną przeznaczone do złomowania.

Informacje o kronikarz100i

Zostałem "wkręcony" w pisanie publikacji, której nadałem tutuł "PODKARPACIE Dozorowania technicznego Sto lat". W tym miejscu odnotuję przygody trwające od 2008r. a związane z wyszukiwaniem zródeł jak się okazało istniejących w czasie przynajmnie trzech wieków na przełomie tysiącleci.Mam jako czytelnik sposób na rozpoczynanie czytania książek w takie kolejności:1. zapoznając się z tytułem, 2.przeglądając skrupulatnie bibliografię, 3.przeglądając spis treści, 4.czytając wybrane fragment 5.czasem czytam "strona po stronie". Powyższy sposób stanowi klucz przy tworzeniu tego blogu. Minęło kilka lat, liczba 100 znów aktualna...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Gawędy, Spotkania i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Ceramika

  1. Zielonyx pisze:

    Patrząc w przyszłość, budowa w Kozienicach nowego bloku energetycznego to największa inwestycja polskiej energetyki, w wyniku której powstanie jedna z największych w Europie jednostek tego typu opalana węglem kamiennym. Będzie to najnowocześniejszy blok pracujący na nadkrytycznych parametrach pary o mocy 1075 MW (brutto) i sprawności 45,6 proc. (netto). Kontrakt budowlany realizuje konsorcjum firm: Hitachi Power Europe GmbH oraz Polimex – Mostostal S.A. Zakończenie budowy planowane jest już w II kwartale 2017 roku.
    W połowie sierpnia oddano do użytku w pobliżu Kolonii najnowszą elektrownię węglową o mocy 2200 MW – wystarczającą do zasilania 3,4 mln gospodarstw domowych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s