Aleksander

12.12.12.12SANYO DIGITAL CAMERA

W samo południe temperatura -4,5o C , pochmurno, drobny śnieg sypie od rana, w parku biało już od kilku dni.  Senna atmosfera tego południa udziela się nam i naszym psom, które jakoś niemrawo poruszają się po parku. Stawy w parku skute lodem i pomalowane cienką warstwą śniegu, kaczki opuściły nieprzyjazne środowisko, przeniosły się na ciepłą wodę wypływającą z elektrociepłowni. Czasem przelatują tylko pojedyncze kawki.

W herbie Galicji widniały trzy kawki- Genia patrząc na siadającego ptaka- cyfry określające czas dzisiejszego naszego spotkania przypominają „WRONe”. Nasze wnuki nie kojarzą już tego przezwiska. Warto przypomnieć okoliczności z tamtego 12 grudnia.                                 Z planu wejścia do siedziby MKR NSZZ „Solidarność” w Rzeszowie:
Na piętnaście minut przed rozpoczęciem akcji dyżurny KWMO w Rzeszowie zadzwoni do MKR [Międzyzakładowego Komitetu Robotniczego] i poinformuje osobę odbierającą telefony, że zatrzymany został obywatel, który wywołał awanturę na dworcu PKP w Rzeszowie. Podczas próby legitymowania podał, że nie posiada dokumentów, tylko że jest członkiem „Solidarności” z Mazowsza. Zatrzymany domaga się, aby go skontaktować z kimś z MKR. W związku z tym osobnik ten zostanie zaraz dowieziony radiowozem do MKR.
Radiowozem pojedzie pod MKR grupa komandosów oraz dwóch funkcjonariuszy mundurowych MO. Z radiowozu zostanie wyprowadzony funkcjonariusz po cywilnemu pozorujący zatrzymanego. Funkcjonariusze prowadzący „zatrzymanego” będą się domagać wprowadzenia go do budynku, aby dokonać sprawdzenia jego tożsamości. W dogodnym momencie błyskawicznie wskoczy oczekująca w radiowozie grupa komandosów i opanuje wejście.
Rzeszów, 12 grudnia

Dzisiaj następuje największe zbliżenie planetoid 4179 Toutatis- Myśliciel wrócił do współczesności- została po raz pierwszy zauważona w roku 1934. Wkrótce potem, wraz z oddalaniem się od Ziemi, jej blask osłabł i zniknęła ona z zasięgu ówczesnych teleskopów. Ponowne odkrycie nastąpiło w roku 1989 i dopiero wówczas okazało się, z jak ciekawym obiektem mamy do czynienia. Jej jasność jest ponad 50 razy słabsza od najsłabszych gwiazd widocznych gołym okiem, aby ją dojrzeć, musimy dysponować sporą lornetką, lunetą lub teleskopem. Niebo jest dzisiaj zachmurzone i moja luneta jest w tej sytuacji nieprzydatna do oglądanie przelotu Toutatis.

Dla mnie– Wania- sportowe wyczyny naszych trzech drużyn siatkarzy, którzy awansowali w tym dniu do grupy dwunastu najlepszych w Europie są najważniejszymi wydarzeniami jakże radosnymi.

Informacje o kronikarz100i

Zostałem "wkręcony" w pisanie publikacji, której nadałem tutuł "PODKARPACIE Dozorowania technicznego Sto lat". W tym miejscu odnotuję przygody trwające od 2008r. a związane z wyszukiwaniem zródeł jak się okazało istniejących w czasie przynajmnie trzech wieków na przełomie tysiącleci.Mam jako czytelnik sposób na rozpoczynanie czytania książek w takie kolejności:1. zapoznając się z tytułem, 2.przeglądając skrupulatnie bibliografię, 3.przeglądając spis treści, 4.czytając wybrane fragment 5.czasem czytam "strona po stronie". Powyższy sposób stanowi klucz przy tworzeniu tego blogu. Minęło kilka lat, liczba 100 znów aktualna...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Gawędy, Objaśnienia i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Aleksander

  1. Dociekliwy pisze:

    „Galicja jest częścią organiczną dawnej Rzeczypospolitej Polski. Jestem tego przekonania, ze Polska musi być wznowione owo przedmurze, bez którego Europa do równowagi i swobodnego oddania się sprawom pokoju przyjść nie może i nie przyjdzie” powiedział Franciszek Smolka, od 1840 r. więzień austryjacki „buntownik polski”, skazany na karę śmierci w 1845 r. objęty monarszą amnestią, później w dniu 12.10.1848 r. wybrany prezydent austriackiego parlamentu. Po uchyleniu zakazu i przywróceniu możliwości wykonywania zawodu adwokata poświęcił się głównie pracy w tej profesji. Wrócił do życia publicznego w latach 1879-1893, wybrany w 1879 pierwszym wiceprezydentem parlamentu, zaś w 1881 na kilka lat jego prezydentem. Lwów zawdzięcza mu, oprócz znakomitych, długoletnich usług, dzieło pamiątkowe, kopiec Unii Lubelskiej, który rozpoczęty w dniu 11 sierpnia 1869, został wzięty w 1875 pod opiekę przez lwowską Radę Miejską. Z magnacką hojnością zaofiarował Smolka na ten cel prawie cały swój majątek i własną, fizyczną pracę nad sypaniem kopca. W godzinach wolnych od posiedzeń parlamentu wraz z innymi woził taczkami ziemię do usypania kopca.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s