Oczekiwanie

SANYO DIGITAL CAMERA

Czwartek 20 grudzień 2012 Teofila

Dzisiaj Łucja prognozuje pogodę na lipiec. Przez te ostatnie dni roku 2012 postanowiliśmy codziennie spotykać się razem z naszymi czworononymi przyjaciółmi w parku Hrabiny gwarząc o mijającym czasie. Rozbiórka trwa. Oto resztki ściany szczytowej obory zbudowanej w XIX wieku- Myśliciel z zasmuconą miną-  w tle dachy współczesnych domów i miedziane pokrycie wykonane w 2001 roku na dachu kościoła ceglano-kamiennego zbudowanego w latach 1913-1918.

Odczytałam dzisiaj temperaturę rano o 7.00 temperatura -11,40 C, natomiast o godzinie 8.30  temperatura -11,0 0 C, duże zachmurzenie, wiatr 18 km/h wschodni a w południe -9,1 0 C – Genia znawczyni przypowieści pogodowych- zachmurzenie, prawie bezwietrznie wiatr 13 km/h, chwilami prószy. Wieczorem temperatura osiągała wartość -7,5 0 C.

Wracając do oczekiwania i związanej z tym nadziej, lubię niby przebrzmiałe myśli. Długa nadzieja uczy błądzić, omylona nienawidzić– Wania cytuje z pism Stanisława Lubomirskiego- Czego odmówić niemożesz, daj pierwej, niż będą prosić. Piękniej darować, niż dać.

Około północy kilkakrotnie półgodzinne przerwy w dostawie energii elektrycznej dla naszej wioski- Hidekuti z lekka stropiony- koniec świata ?

Piątek 21 grudzień 2012 Tomasza

Dzisiaj Łucja prognozuje pogodę na sierpień. Odczytałam dzisiaj rano o 7.00 temperaturę, było -9,40 C, natomiast o godzinie 8.30 temperatura -8,2 0 C, słonecznie, wiatr 14 km/h wschodni– Genia znawczyni przypowieści pogodowych-w samo południe wartość temperatury -5,0 0 C, słonecznie, o godzinie 14.00 wartość temperatury -4,8 0 C, zachmurzenie. Dnia 21 grudnia 2012 godzina 1212   przesilenie jesieni i zimy, czy to już zapowiadany koniec świata?

Sobota 22 grudzień 2012 Zenona

Dzisiaj Łucja prognozuje pogodę na wrzesień. Około godziny 9.00 wartość temperatury odczytałam -7,60 C, przy dużym zachmurzeniu, natomiast w samo południe wartość temperatura-6,30 C i prószy drobniutki śnieg – Genia znawczyni przypowieści pogodowych-    o północy nieznaczny spadek temperatury do wartości-6,90 C.

Wieczorem w sąsiedniej wiosce przeraził okolicznych mieszkańców potężny wybuch- Hidekuti z troską- do ratowania przyjechało kilka wozów straży pożarnej. Strażacy przez dziewięć godzin odgruzowywali miejsce eksplozji. Pracę zakończyli nad ranem. Prawdopodobnie w domu doszło do wybuchu gazu. Siła była tak duża, że uszkodzone zostały sąsiednie domy. Czy to był koniec świata?

Przed laty w mojej okolicy-Wania nawiązał do tego wydarzenia- dwaj znajomi Waldek i Zenek instalowali gaz w swoim domu. Po próbnym uruchomieniu nowej kuchenki gazowej, podziękowali monterowi. Monter odjechał własnym samochodem oni pozostali z nowym źródłem ciepła. Była sobota jeszcze wtedy robocza, należało „coś” przyrządzić. Dużą bankę z zacierem postawili na palnikach nowej kuchenki, odkręcili gaz i zapalili. Zacieru było dużo, proces destylacji powinien trwać kilka godzin. Obaj „wytwórcy” opuścili swój dom i udali się na spotkanie z kolegami do pobliskiej „świątyni” kultury spożywania czyli ławki w parku. Radosną imprezą przerwał potężny wybuch a z kierunku ich domu zobaczyli słup dymu unoszący się w powietrzu. Chłopaki strzelają przed wigilią-zawyrokował Jasiu jeden z biesiadników. Wypijmy na zdrowie. Kilka kolejek poczęstunku przerwał głos syren i błyskanie z przejeżdżających wozów straży pożarnej. Wozy pędziły w kierunku ich domu. Biesiadnicy niespiesznie udali się w ślad za nimi. Po przybyciu na miejsce zobaczyli dom znajomych prawie zrujnowany i strażaków grzebiących w gruzach. Rozwaliło ścianę przy kuchence- zauważył przyglądający się Waldek właściciel domu- szkoda tego złocistego płynu, musiał się gdzieś rozlać albo wyparował. Zenek dodał- Nie będziemy płacić za gaz, koniec świata !

Informacje o kronikarz100i

Zostałem "wkręcony" w pisanie publikacji, której nadałem tutuł "PODKARPACIE Dozorowania technicznego Sto lat". W tym miejscu odnotuję przygody trwające od 2008r. a związane z wyszukiwaniem zródeł jak się okazało istniejących w czasie przynajmnie trzech wieków na przełomie tysiącleci.Mam jako czytelnik sposób na rozpoczynanie czytania książek w takie kolejności:1. zapoznając się z tytułem, 2.przeglądając skrupulatnie bibliografię, 3.przeglądając spis treści, 4.czytając wybrane fragment 5.czasem czytam "strona po stronie". Powyższy sposób stanowi klucz przy tworzeniu tego blogu. Minęło kilka lat, liczba 100 znów aktualna...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Gawędy, Spotkania i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s