Przesilenie

SANYO DIGITAL CAMERANiedziela 23 grudzień Wiktorii

Dzisiaj Łucja prognozuje pogodę na październik. Przez te ostatnie dni roku 2012 kontynuujemy nasze codzienne spotkania  witając przyjaciół razem z ich czworonożnymi towarzyszami w parku Hrabiny i gwarząc o mijającym czasie i przewidywanej pogodzie w przyszłym roku.

Około godziny 9.00 wartość temperatury odczytałam -5,60 C, przy zachmurzeniu– Genia znawczyni przypowieści pogodowych- o godzinie 12.00  temperatura wzrosła do wartości   -4,90 C, było pełne zachmurzenie, prawie bezwietrznie wiatr 13 km/h południowo-wschodni, chwilami prószy śnieg, o północy temperatura osiągała wartość -2,2 0 C.

W moim domu trwają przygotowania do kolacji wigilijne- Hidekuti- mam w pamięci tradycyjną potrawę lwowską zwana KUTIA, która pomaga w procesie trawiennym i przeciwdziała miażdżycy. Kutia / Kokkos znaczy z greki pestkę lub ziarno/wigilijna należy zatem do bardzo słodkich, kalorycznych, ale także zdrowych dań. Dlatego raz do roku podczas magicznej nocy poprzedzającej Święta Bożego Narodzenia z prawie czystym sumieniem możemy zajadać się tą potrawą. Znalazłem taki przepis:                            Szklanka mielonej/omielonej/ pszenicy, 2 szklanki maku, ½ szklanki cukru, 4 łyżki stołowe miodu, 1 mała torebka cukru waniliowego, skórka starta z cytryny ,10 dag rodzynków, 4 gorzkie migdały lub parę kropel oleju migdałowego, ½ szklanki słodkiej śmietanki. Pszenicę  przebrać, dokładnie umyć namoczyć w przegotowanej wodzie i zostawić na noc.  Mak wypłukać, zalewając dużą ilością wody , a następnie ostrożnie zlewać wierzchnią warstwę wody wraz z zanieczyszczeniami. Odsączyć, zalać gorącą wodą i zagotować. Pozostawić do napęcznienia na noc.

Na drugi dzień osączyć pszenicę na sicie. Zagotować 3 szklanki wody, wrzucić pszenicę na wrzątek i gotować, aż będzie miękka. Mieszać często, uważając aby się nie przypaliła, ugotowaną pszenicę wystudzić. W międzyczasie mak odcedzić na sicie wyłożonym ściereczką. Po dokładnym odsączeniu z wody zemleć mak dwukrotnie w maszynce do mięsa. Połączyć wszystkie składniki dodając bakalie (rodzynki opłukać przedtem w gorącej wodzie, migdały sparzyć, obrać ze skorki i drobno pokroić, można dodać pokrojone orzechy włoskie lub laskowe i inne jakie są w domu).Wstawić na 2-3 godziny do lodówki, aby się schłodziła. Podawać w szklanej salaterce, oblać słodką śmietana/ Wilia lwowska H. Staniuk/.

Poniedziałek 24 grudzień Adama

Dzisiaj Łucja prognozuje pogodę na listopad. Dzień wigilijny, nasze spotkanie południowe jest bardzo krótkie.  Genia już około godziny czternastej pędzi z Aurorą do domu aby posprzątać i przed nakryciem do kolacji wszystkiego dopilnować.

Około godziny 7.00 wartość temperatury odczytałam -0,70 C, przy zachmurzeniu, po nocy cienka warstwa śniegu – Genia, jednak jako znawczyni przypowieści pogodowych nie zapomniało przed swoim pośpiesznym odejściem pozostawić nam te informacje- o godzinie 12.00  temperatura wzrosła do wartości +0,50 C zachmurzenie, prawie bezwietrznie wiatr 12-18 km/h, chwilami mży drobny deszcz, do godziny 14.00 temperatura wzrosła do wartości+0,70 C . Mąż jeden nie jest mężem- Wania rozpoczął filozoficznie- jak mawiali starożytni Grecy. Genia jedyna kobieta w naszym towarzystwie opuściła nas. Pozostaliśmy my dwaj jak jeden mąż, zmieniamy zatem temat gawędy na automobilizmu. Na początku lat trzydziestych ubiegłego wieku funkcjonował specyficzny słownik wśród kierowców zwanych wtedy szoferami. Niektóre z tych szoferskich słówek przeszły do mowy potocznej zmieniając często ich pierwotne znaczenie. Mogę podać kilka takich przykładów: Cewk była zwana Szpulą, Chłodnica to Radjator, Ciągło to Sztanga, Czapeczka to Kapsel, Czop to Sztyft, Dętka to Szlauch, Dławik to Djuza, Dźwignia to Lewarek, Hebel, Gryz to Szmergiel, Kołnierz to Mufa, Kryza, Końcówka smarownicza to Tekalimitka, Korek to Kapa, Kryza to Flansza, Łącznik to Nipel, Mimośrodowy to Ekscentryczny, Najaśnica to Reflektor, Niedomaganie to Panna, Rączka to Manetka, Ruch to Gang, Tłumik to Auspuf, Wspornik to Suport, Zbiornik to Rezerwuar, Tank, Zwrotnica to Szenkiel.

Wtorek 25 grudzień Eugenii

Dzisiaj Łucja prognozuje pogodę na grudzień 2013. Pierwszy
dzień świąteczny witamy w pełnym składzie stałych biesiadników i ich psów. Odczuwamy
przesilenie jesienno-zimowe w zupełnie odwrotnym kierunku. Jesień zakończyła
swoje panowanie mroźną pogoda a zima rozpoczyna ociepleniem i odwilżą

Około godziny 9.00 wartość temperatury odczytałam +5,80 C, przy zachmurzeniu, „chlapa”– Genia znawczyni przypowieści pogodowych- o godzinie 12.00  temperatura wzrosła do wartości +8,10 C, zachmurzenie, chwilowe przejaśnienia, wietrznie wiatr          30 km/h południowo -zachodni, o godzinie 20.00 temperatura utrzymuje się w granicy wartości +6,00 C. Wczoraj przypomnieliśmy niektóre słówka- Myśliciel zmienił temat rozmowy- z dwudziestego wieku, dzisiaj proponuje niektóre słówka z dziewiętnastego wieku. Współcześnie określenia mają inne znaczenie chociaż często trafiają w sedno sprawy.

Wyjątki z nowego słownika konwersacyjnego

Banki: Zakłady dobroczynne praktykujące słowa Chrystusa: Pójdźcie do mnie wszyscy, którzy obciążeni jesteście, a ja wam ulgę sprawię.

Encyklika oznacza tyle co: Gadaj Se zdrów.

Liberał: pochodzi od Bachusa czyli Libera bożka pijaństwa, dla tego też bywa szlachcic polski bardzo liberalnym po objedzie.

Łotr: zaimek osobisty, używany często w polemicznych artykułach naszych dziennikarzy

Nędza: Ósmy grzech śmiertelny według ultramontańskiego katechizmu- najśmiertelniejszy ze wszystkich grzechów.

Proletarjusz: dziedzic dóbr niebieskich.

Patrjota: Indywiduum noszące juchtowe buty.

Radykał: Człowiek, który dla dobra wszystkich pragnąłby wszystkich wywieszać.

Wierzyciele: cielęta, które wierzą że im dłużnik zapłaci / „Chochlik” na rok 1874 /

Przyszły rok zapowiada się pod znakiem śmieci-
Hidekuti wraca do aktualnej sprawy-  inni
na tym robia kokosy a my będziemy zwiększać opłaty.  Nasze wytłumaczenie ujmują niektórzy tak: Gdybyśmy chcieli podejść na poważnie do
segregacji odpadów, musielibyśmy cofnąć się o 30-40 lat, gdy w Europie istniały
tylko dwa sposoby pozbywania się odpadów: składowanie i spalanie. O segregacji
jeszcze nikt nie myślał. Dopiero w połowie lat 80. powstał raport, który mówił,
dlaczego i jak zmniejszyć wpływ człowieka na środowisko, a w szczególności
ograniczyć nadmierną eksploatację zasobów naturalnych.

Informacje o kronikarz100i

Zostałem "wkręcony" w pisanie publikacji, której nadałem tutuł "PODKARPACIE Dozorowania technicznego Sto lat". W tym miejscu odnotuję przygody trwające od 2008r. a związane z wyszukiwaniem zródeł jak się okazało istniejących w czasie przynajmnie trzech wieków na przełomie tysiącleci.Mam jako czytelnik sposób na rozpoczynanie czytania książek w takie kolejności:1. zapoznając się z tytułem, 2.przeglądając skrupulatnie bibliografię, 3.przeglądając spis treści, 4.czytając wybrane fragment 5.czasem czytam "strona po stronie". Powyższy sposób stanowi klucz przy tworzeniu tego blogu. Minęło kilka lat, liczba 100 znów aktualna...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Gawędy, Spotkania i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Przesilenie

  1. Odporny pisze:

    W pierwszych dniach 2013 roku pogoda na „plusie”,,prognozuję pogodowo pomyślny i energooszczędny okres najbliższych kilku miesięcy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s