Relata refero

SANYO DIGITAL CAMERA                                                                           Poniedziałek 21 styczeń 2013 Agnieszki

Jeśli Święta Agnieszka-wypuszcza skowronka z mieszka

To już zima niedługo na ziemi pomieszka.

W parku Hrabiny temperatura– 50 C pod warstwą śniegu zalega lodowa powłoka, spotkanie psiego towarzystwa jest krótkie. Niestety pogoda – Genia podsumuje zwięźle- nie pozwala na wypuszczenie skowronka.

Wtorek 22 styczeń 2013 Dzień Dziadka

W południe temperatura– 4,50 C, pod warstwą śniegu zalega lodowa powłoka, lekki wiatr północno-zachodni, spotkanie w parku nie odbyło się gdyż Dziadek Hidekuti z Babcią udali się do lokalnej świetlicy na występ wnuków wystawiany z okazji ich święta. Genia aby być jeszcze piękniejszą zapoznaje zebranych z Przepisem Masako/www.gazeta.pl/ jak być piękną:

Jedz zdrowe i świeże jedzenie (owoce, mleko, orzechy i warzywa).

Powinny to być cztery posiłki dziennie, w małych porcjach.

Pij dużo wody, aby pozbyć się toksyn.

Zastosuj lżejszy makijaż.

Używaj kremów na bazie witaminy E, aby utrzymać skórę gładką i delikatną.

Zawsze należy stosować krem przed wyjściem na słońce.

Każdej nocy, przed snem, bardzo dokładnie oczyszczaj twarz, tonizuj ją i nawilżaj.

Ćwicz regularnie, wysypiaj się i nie pal

Czwartek 24 styczeń 2013 Franciszka. Wczoraj zmarł wieczorem o godzinie 22.56 w warszawskim szpitalu prymas senior kardynał Józef Glemp. Miał 83 lata. Bardzo długo trzymał w rękach całą władzę w Kościele/www.gazeta.pl/.

Piątek 25 styczeń 2013 Pawła. Nawrócenie Ś. Pawła znacznym jest dniem roku, bo jaka chwila dziś się zdarzy, takie czasy zapowiadano na cały rok: Jasny , dobre i pomyślne znaczył; wicher i burza znaczyły wojnę; chmury gęste , pomór bydła; z deszczu i śniegu nieurodzaj i choroby wróżono.

Przy znośnej temperaturze –5,9 0 C  przy skrzypiącym śniegu pod którym zalega lodowa powłoka,w godzinach popołudniowych w parku Hrabiny, jak w restauracji hotelowej spotykamy się w większym męskim gronie. Kobiety i psy pozostawiliśmy w domu. Pod koniec lat sześćdziesiątych Proboszcz fary przyjmował- Hidekuti w nawiązaniu do uroczystości i modlitw za dostojników kościelnych – mnie z przyszłą żona w kancelarii parafialnej. Po krótkiej rozmowie, w której informowaliśmy o danych osobowych i planach życiowych, przyszła kolej na datek. Ksiądz z uśmiechem oddał ze skromnej sumy jaką ofiarowaliśmy jedna trzecią z uwagą: Dajcie to organiście. Dzisiaj warto pamiętać: Ksiądz Jan Stączek pochodził z okolic Sanoka, z Jaćmierza ( 1902-1989)-jak opowiada Jan Łożański -we wrześniu 1939 r. kapelan 144 szpitala polowego w Przemyślu. Internowany na Węgrzech, był katechetą w polskim Gimnazjum w Balatonboglar, a później kierownikiem Katolickiego Duszpasterstwa nad Uchodźcami polskimi na Węgrzech. W Budapeszcie udało mu się uniknąć aresztowanie dzięki refleksowi i przytomności umysłu. Przebywał na terenie duszpasterstwa, kiedy przyszli gestapowcy, pytając o księdza Stączka. Ponieważ nie był w sutannie, udał kogoś innego i spokojnie wytłumaczył Niemcom, jak dojść do mieszkania księdza Stączka. Kiedy gestapowcy odeszli, uciekł, a potem ukrywał się aż do zdobycia Budapesztu przez wojska radzieckie. Brał czynny udział w ratowaniu Żydów. Po wojnie powróci do Polski, od 1949 r. związany z parafią śś. Wojciecha i Stanisława w Rzeszowie. W 1954 usunięty ze stanowiska przez władze państwowe; od I 1957 ponownie proboszcz fary. 1959-1967 wicedziekan, 1967-1983 dziekan Dekanatu Rzeszów I. W XII 1970 odprawił mszę św. w intencji zamordowanych stoczniowców. Od 1974 prałat papieski, od 1978 protonotariusz apostolski – infułat.

Jan Łożański – Rysiek z Sanok wspomina lata siedemdziesiąte -był bardzo uprzejmym i dobrym człowiekie, mieszkał w bloku obok i często go widywałem jak wychodził z żoną na zakupy. Na spotkaniu w szkole opowiadał o swoich wojennych przygodach. Był skierowany jako agronom rejonowy /ukończył rolnictwo na politechnice w Budapeszcie/do pracy w Spółdzielni Produkcyjnej w Zabłotcach i Zahutyniu, póżniej kolejno w Odrzechowej, Jaćmierzu, Bażanówce i Sanoku. Legitymację Krzyża Virtuti Militari nadanego w 1943 roku otrzymuje dopiero w 1963 roku. Jan Łożański ps.”Orzeł”, „Jan Madejski”, urodził się w Zarszynie 4 lutego 1912 roku. Zapalony sportowiec (grał w piłkę nożną, odnosił sukcesy jako bokser) został zawodowym wojskowym. Po klęsce wrześniowej uciekł z niewoli niemieckiej i po powrocie do rodzinnego Zarszyna w grudniu 1939 roku udał się na Węgry gdzie zaangażowano go jako kuriera w Bazie ”Romek” w Budapeszcie. Początkowo szedł do Polski przez Tatry  później 45 razy przemierzał trasę „Jaga” / przez Beskid Niski w okolicach Rymanowa –Zdroju/. Służbę kurierską pełnił z przerwami do 1945 roku.  Aresztowany przez gestapo, kontrwywiad sowiecki, torturowany i więziony od jesieni 1948 roku do 1956 roku przez UB. Po zwolnieniu z więzienia wrocił do Zarszyna, póżniej zamieszkał w Sanoku /patrz Orzeł z Budapesztu/.

Niedziela 27 styczeń 2013 Jana. Dzisiejszy poranek to temperatura– 120 C, pod warstwą śniegu zalega lodowa powłoka.

Informacje o kronikarz100i

Zostałem "wkręcony" w pisanie publikacji, której nadałem tutuł "PODKARPACIE Dozorowania technicznego Sto lat". W tym miejscu odnotuję przygody trwające od 2008r. a związane z wyszukiwaniem zródeł jak się okazało istniejących w czasie przynajmnie trzech wieków na przełomie tysiącleci.Mam jako czytelnik sposób na rozpoczynanie czytania książek w takie kolejności:1. zapoznając się z tytułem, 2.przeglądając skrupulatnie bibliografię, 3.przeglądając spis treści, 4.czytając wybrane fragment 5.czasem czytam "strona po stronie". Powyższy sposób stanowi klucz przy tworzeniu tego blogu. Minęło kilka lat, liczba 100 znów aktualna...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Gawędy i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Relata refero

  1. Odporny pisze:

    Obydwaj mieli na imię Jan i urodzili się przed I wojną światową w okolicach Sanoka. Należy dodać:. „W lipcu 1949 r. na polecenie władzy duchownej ks. Stączek objął urząd administratora (proboszcza) rzeszowskiej fary. Pełnił go, z krótką przerwą w latach 1954-1957, gdy władze komunistyczne administracyjnie usunęły go z Rzeszowa, aż do chwili swej śmierci w dniu 11 lutego 1989 r. Okres jego proboszczowania przypadł w trudnych czasach terroru komunistycznego. Na podstawie zarządzeń władz komunistycznych w mieście likwidowano placówki zakonne, przeprowadzano pokazowe procesy księży, usiłowano zastraszać wiernych. Duszpasterstwo usiłowano ograniczyć tylko do świątyń, ze szkół wyrzucono nauczanie religii. W tej sytuacji ks. Stączek musiał wykazać wiele roztropności, by sprostać wyzwaniom ówczesnych czasów.Skoncentrował się przede wszystkim na pracy duszpasterskiej. Przykładał więc wiele troski do należytego sprawowania służby Bożej, gorliwego szafarstwa sakramentów świętych oraz nauczania. Zadbał również o zorganizowanie przy parafii nauczania religii oraz katechezy przedmałżeńskiej. Podczas sprawowania przezeń funkcji proboszczowskiej przypadły wielkie akcje duszpasterskie polskiego Kościoła, jak np. Jasnogórskie Śluby Narodu, Wielka Nowenna, obchody milenium chrztu Polski, nawiedzenie kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, soborowe czyny dobroci, wprowadzanie reform soborowych oraz trzy pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Ojczyzny”.

  2. wiara pisze:

    Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony w 2011 r.”prof. Ryszard Terlecki napisał o Żołnierzach Wyklętych:
    Walczyli na przekór jałtańskiej kapitulacji zachodnich aliantów. Walczyli o suwerenne państwo, o żołnierski honor, o prawo do normalnego życia. Walczyli z nadzieją, że sprawiedliwość zwycięży, a kara dosięgnie sowieckich okupantów i ich polskich kolaborantów. Chociaż dziś nazywamy ich żołnierzami wyklętymi, oni sami uważali się tylko za żołnierzy słusznej sprawy. Wielu z nich walczyło do końca, do śmierci z rak wroga. Często nadal nie znamy ich grobów. Ale byli sumieniem Polski i dla następnych pokoleń wysoko wyznaczyli miarę wierności Ojczyźnie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s