Woda

SANYO DIGITAL CAMERASpyta cię Luty- Czy masz ty buty?

Środa 6 luty 2013 Doroty

O świętej Dorocie

Wyschną chusty na płocie.

Czwartek 7 luty 2013 Romualda

Powiedział Bartek ze dzisiaj tłusty czwartek.

Temperatura około 00 C, w nocy padał śnieg i dalej pada, drogi Małopolski i Podkarpacia zasypane, „tiry” ślizgają się na wzniesieniach. Spotykamy się w stałym gronie w parku Hrabiny.                                                                                                                                       Informacją dnia- Wania wyraźnie podniecony- jest to co zrobili chłopcy od Krosna, kupili nieczynny budynek szkoły i przerobili go na Browar Rzemieślniczy połączony z restauracją. Będą warzyć piwo na miejscu. Po dziewięciu miesiącach i kosztem ponad miliona złotych powstał Browar. W budynku znajduje się część produkcyjna z kadziami warzelnymi i fermentacyjnymi oraz restauracyjna dla 110 osób. Goście będą mogli podglądać przez szybę o wymiarach 3×2 metry ostatni etap produkcji, czyli leżakowanie piwa.

Poniedziałek 11 luty Hipolita

Przez kilka ostatnich dni zima przypomniała o swoim istnieniu w sposób bardzo łagodny, temperatury nocą wahają się od – 30 C do – 80 C śnieg okresowo lekko prószy. W dzisiejsze południe spotykamy się w parku Hrabiny przy pogodzie bezwietrznej i temperaturze powietrza około 00 C. Cały park zalega warstwa chrupiącego pod butami śniegu, psy radośnie biegają wokół drzew.

Droga wodna Bałtyk-Morze Czarne, przez Wisłę- San- Dniestr- Prut i Dunaj, z połączeniem do Lwowa-Wania dziwnie rozpoczyna nasze rozmowy- to tytuł artykułu, który napisał Inż. Dr. M. Matakiewicz, Profesor Politechniki Lwowskiej w 1927 roku. Linia ta o długości 1894 km jeżeli chodzi o połączenie ze sobą mórz, zasługuje specjalnie na uwagę, gdyż jest najkrótszą ze wszystkich linii na kontynencie europejskim. Drugą zaletą jest stosunkowo niskie przekroczenie działów wód między dorzeczami pierwszego rzędu, a mianowicie między Wisłą a Dniestrem na poziomie 264, a między Dniestrem i Prutem, przy obranym płożeniu trasy, na poziomie 297, który to poziom jednak, przy wykonaniu tunelu kanałowego, da się obniżyć do rzędnej 195. Dodatkową korzyścią będzie uzyskanie wody w rolnictwie do nawodnień oraz korzyści dla Państw które droga przecina.

Artykuł zapowiada dyskusję –Hidekuti dopytuje- czy istnieje szersze opracowanie ?

Fragmenty projektu wstępnego- Genia wtrąca swoje trzy grosze- do których odwołuje się artykuł zawierają obok wyliczeń technicznych także ogólne określenie kosztów przedsięwzięcia. W okresie międzywojennego dwudziestolecia kanał łącząc Morze Bałtyckie z Morzem Czarnym przez inżynierów i naukowców takich jak Andrzej Kędzior, prof. Karol Pomianowski, prof. Jan Łopuszański i inni był sprawą analizowaną i technicznie zrealizowaną głównie jako projekt zbyt kosztowny dla ówczesnych Państw. Przyjęto koszt 1 km kanału 500 000 zł w złocie 1 km kanalizacji 400 000 zł w złocie/ razem w zaokrąglaniu strona polska 400 000 000 zł obiegowych, koszty pozostałych stron około 272 000 000 zł obiegowych w 1927 r. /.BałtykMCz

Dodatnia temperatura poderwała nad naszym kanałem i okolicznymi domami stado wron- Myśliciel obserwuje-w samo południe podają w moim radiu, ze abdykuje papież, nasze rozważania nabierają znaczenia. Zapowiada się mroźna noc z temperaturą- 100 C, lekko zaniepokojeni przywołujemy naszych czworonożnych przyjaciół i udajemy się każdy do swojego domu.

Informacje o kronikarz100i

Zostałem "wkręcony" w pisanie publikacji, której nadałem tutuł "PODKARPACIE Dozorowania technicznego Sto lat". W tym miejscu odnotuję przygody trwające od 2008r. a związane z wyszukiwaniem zródeł jak się okazało istniejących w czasie przynajmnie trzech wieków na przełomie tysiącleci.Mam jako czytelnik sposób na rozpoczynanie czytania książek w takie kolejności:1. zapoznając się z tytułem, 2.przeglądając skrupulatnie bibliografię, 3.przeglądając spis treści, 4.czytając wybrane fragment 5.czasem czytam "strona po stronie". Powyższy sposób stanowi klucz przy tworzeniu tego blogu. Minęło kilka lat, liczba 100 znów aktualna...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Gawędy, Spotkania i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s