Bezobsługowy

cheopsaGust kobiet, łaska pańska, Marcowa pogoda :

Zawsze nie stałe.

Sobota 9 marzec 2013 Franciszki

Temperatura rano o godz.8 wynosi ok. 0,00 C, temperatura odczuwalna -40 C, wiatr wschodnio północny 10 km/h, pochmurno, opady lekkiego deszczu.

W pełnym składzie wreszcie spotykamy się na spacerze w parku Hrabiny. Genia po przebytej chorobie niezwykle ożywiona rozpoczyna dyskusję motoryzacyjną- rano z trudem uruchomiłam swoje autko. W moim samochodzie- Wania włącza swoje „trzy grosze”- po nocnych przymrozkach w poprzednim tygodniu, wsiadł akumulator. Zakupiłem nowy, bezobsługowy.

Akumulator jest to urządzenie do magazynowania energii, zwłaszcza elektrycznej, w postaci energii chemicznej; źródła prądu stałego- Myśliciel- jako stary samochodziarz wyjaśniam: Wadą akumulatorów ołowiowych jest ryzyko wycieku z nich kwasu siarkowego oraz parowanie wody powodujące zbyt duże jego stężenie w elektrolicie i konieczność okresowego uzupełniania. Oba problemy rozwiązuje się stosując albo bardzo szczelne, nierozbieralne obudowy lub stosując elektrolity żelowe .

Twoje wiadomości są przestarzałe- Wania krytycznie- nastąpił olbrzymi postęp, rozmawiałem o tym z mechanikami, bezobsługowy nie wymaga sprawdzania poziomu elektrolitu i dlatego nie posiada korków zamykających poszczególne ”cele”.

Elektrolity żelowe są nadal wodnymi roztworami kwasu siarkowego,- Myśliciel- jednak dodaje się do nich środka żelującego ( np: żywice silikonowe ), który jednocześnie zapobiega parowaniu wody i wyciekom. Oba typy akumulatorów – uszczelnione i żelowe nazywa się „bezobsługowymi” – gdyż w zasadzie nie wymagają one kontrolowania składu i ilości elektrolitu. Możliwość oglądu stanu wewnętrznych powierzchni w poszczególnych „celach” przez specjalistę jest w niektórych konstrukcjach akumulatorów zapewniana z wykorzystaniem tradycyjnych korków.

Postęp- rozwój, udoskonalenie, przejście od niższego do wyższego etapu. – Genia objaśnia-Pojęcie postępu pochodzi z filozofii. Wiara w postęp była jedną z podstawowych zasad światopoglądu encyklopedystów francuskich, myślicieli oświecenia oraz XIX-wiecznych pozytywistów. W okresie minionym hasło postępu szczególnie społecznego i technologicznego było sztandarowym zawołaniem agitacyjnym władz nie dopuszczająch żadnych krytycznych analiz. Obecnie analitycy twierdzą, ze skoro ludzkość rozmnaża się w postępie geometrycznym produkcja żywności rośnie w postępie arytmetycznym, to niedługo zabraknie środków utrzymania. Złudne i mylące pojęcie postępu najlepiej wyjaśnił Mrożek- Hidekuti zabrał głos w coraz żywszej dyskusji- postęp tyłem do przodu. Nasze najnowsze  niby wymyślone przez ludzkość układy elektro-informatyczne mają się nijak i są prymitywnymi układami w porównaniem do pojemności i zdolności informatycznych mózgu człowieka. Pytania po co budowano piramidy w starożytnym Egipcie, czy były one bezobsługowe? Podobnie jak odpowiedz w jaki sposób je budowano? Malowidła wewnątrz piramid zachowały swoje kolory przez tysiące lat.  Pytania te i inne są dalej otwarte. Jak tu mówić o postępie cywilizacyjnym? Piramida Cheopsa postawiona została na sztucznie wyrównanym terenie (zmierzone różnice poziomu wynoszą do 2,0 cm). Piramida zorientowana jest zgodnie z kierunkami świata. Boki jej są zwrócone dokładnie na północ, południe, wschód, zachód. Wielkie bloki kamienne, ważące po 2,5 tony (największe nawet około 15 t – cała budowla składa się z ponad 2,3 mln takich bloków, co sprawia, że piramida Cheopsa jest najcięższą budowlą stworzoną przez człowieka – ma masę ponad 6 milionów ton), zostały ustawione z wielką precyzją. Ściany obłożono licem wapiennym z kamieniołomów w Tura. Z obudowy tej pozostały jedynie fragmenty w jej najniższych warstwach. Ścięty wierzchołek piramidy spowodował, że jej wysokość zmalała do 138,75 m.

Reklamy

Informacje o kronikarz100i

Zostałem "wkręcony" w pisanie publikacji, której nadałem tutuł "PODKARPACIE Dozorowania technicznego Sto lat". W tym miejscu odnotuję przygody trwające od 2008r. a związane z wyszukiwaniem zródeł jak się okazało istniejących w czasie przynajmnie trzech wieków na przełomie tysiącleci.Mam jako czytelnik sposób na rozpoczynanie czytania książek w takie kolejności:1. zapoznając się z tytułem, 2.przeglądając skrupulatnie bibliografię, 3.przeglądając spis treści, 4.czytając wybrane fragment 5.czasem czytam "strona po stronie". Powyższy sposób stanowi klucz przy tworzeniu tego blogu. Minęło kilka lat, liczba 100 znów aktualna...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Gawędy, Spotkania i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Bezobsługowy

  1. mecha pisze:

    Poruszony problem postępu zahaczył cywilizacje odległe o tysiąclecia czasu, pragnę przywołać bardziej zbliżone spojrzenie Wybitnego Myśliciela na zmiany, ewolucję i fizykę. W historii Europy dwa wydarzenia odegrały zasadniczą rolę: powstanie chrześcijaństwa i powstanie nauk przyrodniczych. Od p i e r w s z e g o z tych wydarzeń Europa zaczęła liczyć lata nowej ery, d r u g i e – zapoczątkowało czasy nowożytne. Chrześcijaństwo stworzyło system wartości, który – zrósłszy się z europejską kulturą – legł u podstaw ideałów do dziś kształtujących wiele postaw współczesnego człowieka. Nauki empiryczne nie tylko doprowadziły do eksplozji nowoczesnej techniki, zmieniającej oblicze świata, ale wytworzyły specyficzny styl myślenia i widzenia świata; styl, który – choć w swej istocie dostępny dla nielicznych – stał się obowiązującą regułą niemal dla wszystkich. Nie tylko dla Europejczyków. Nowy Świat – Amerykę Północną można uważać za niejako dalszy ciąg Europy. Racjonalizm typu pragmatycznego i rozwój techniki, jeszcze gwałtowniejszy ni ż na Starym Kontynencie, są tylko nowymi odmianami w tym samym nurcie ewolucyjnym. Starą tradycję europejską wraz z jej amerykańskim przedłużeniem często nazywa się (dla uproszczenia terminologii) cywilizacją Zachodu (lub zachodnią); w dalszym ciągu będziemy korzystać z tego uproszczenia. Cywilizacje wyrosłe z innych kultur nie wytrzymały konkurencji z naukowo-techniczną cywilizacją Zachodu. Mogły zachować swoje tradycje, zwyczaje, nawet odmienne alfabety, ale nie chcąc przegrać walki o istnienie poza sztucznymi rezerwatami, musiały nie tylko ulec zachodniej nauce i technice, lecz także przyjąć je za swoje. Po raz pierwszy w dziejach ludzkości pewne wartości wyprodukowane przez człowieka osiągnęły wymiary planetarne; wartości bardzo specyficznego typu, związane z poznawaniem i działaniem, ale jednak autentyczne wartości.Niekiedy wygląda to tak, jakby zmatematyzowana teoria wcielała się w doświadczalne laboratorium o rozmiarach fabryki. Dziesiątki tysięcy kilometrów kabli, niewyobrażalna liczba złącz, elektromagnesów i przekaźników, wszystko to szczelnie obudowane elektroniką i sterowane komputerami – robi dokładnie to, co każe zmatematyzowana teoria, dając na wyjściach ciągi liczb lub wykresy, o które teoria pyta. Już sam ten fakt jest godny „nowej filozofii” lub może nawet „nowej teologii”.
    Ale pytania, jakie nasuwa „nowa fizyka”, idą jeszcze dalej. Na przykład: czy możliwy jest w fizyce do osiągnięcia etap samowyjaśnienia?
    Ks. Michał Heller, laureat prestiżowej Nagrody Templetona, tropi i objaśnia problemy teologiczne z perspektywy czynnie uprawianej przez siebie nauki i filozofii.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s