Kontekst

SANYO DIGITAL CAMERAChwalcie Pana, który okrywa niebo obłokami i ziemi deszcz gotuje.

Który czyni że rośnie trawa po górach i zioła dla posługi ludzkiej.

Psalm CXLVI. 8. 9.

Przyjdzie Maj:

Przecie bydłu daj.

3 maja 2013 piątek Marii Marioli KONSTYTUCJA 3 MAJA

Temperatura 16,6o C, wiatr południowy 6 km/h, pochmurno

Pod pomnikiem Adam Mickiewicz na Placu Mariackim w godzinach południowych nasza trzyosobowa grupa Genia Spokojna, Wania Myśliciel, Hidekuti Bezrobotny wszyscy będący już w wieku późno młodzieńczym spotkamy się z okazji naszego ŚWIĘTA. Grono przybyłych liczyło kilkaset osób, zdecydowana większość z Tego Miasta. Flagi biało-czerwonej nie było tylko na katarynce ktoś w kółko grał „Pierwszą Brygadę”.

Oni tutaj przychodzą co roku- Genia mimo męczącego wielogodzinnego postoju na granicy i trudnych warunków w autobusie w czasie nocnej podróży ubrana odświętnie w białej bluzce- nasza wizja tutaj przywołuje Obraz Matki Bożej Ostrobramskiej w złotej sukience i koronach i namalowaną przez świętego Łukasza Ewangelistę częstochowską ikonę Bogurodzicy czy miejscową ikonę Matki Boskiej Łaskawej – Ślicznej Gwiazdy Lwowa – łaskami słynący obraz Matki Bożej z 1598 przedstawiający Matkę Bożą w czerwonej sukni i w zielonym płaszczu, siedzącą na tronie wśród obłoków i trzymającą na prawym kolanie stojącego małego Pana Jezusa. W przyszłym tygodniu miejskie władze organizują spotkania ekumeniczna a ponadto na kościele św. Marii Magdaleny umocowano wierną kopię uszkodzone w poprzednim okresie krzyża.

Tutejsze informacje historyczne są chwilami odkrywcze- Wania też „pod krawatem” odświętnie ubrany- znalazłem taki zapis ” 1749 року у Львові вийшло декілька номерів першої в Україні газети («Kurier Lwowski»), а1776 року почала виходити  газета «Gаzette de Leopol» (тижневик) – перша регулярна газетав Україні.

1811 року у Львові вийшла найстаріша з існуючих зараз в Україні газет і найстаріша з існуючих зараз у світі польських газет «Gazeta Lwowska», а1848 року перша в історії газета українською мовою «Зоря Галицька». /Kilka kwestii pierwszej gazety na Ukrainie („Kurier Lwowski”) ukazała się w 1749, a w 1776 r. tygodnik o nazwie „Gazette de Leopol” zaczął być rozpowszechniane – pierwszą gazetę, aby wyjść regularnie na Ukrainie.W roku 1811, najstarszy istniejący gazety w Polsce i na Ukrainie, „Gazeta Lwowska” wyszedł we Lwowie. Pierwsza ukraińska gazeta język, „Zorya Halicka” ukazał się we Lwowie w 1848 roku/.

8 maja 2013 środa Stanisława

Koniec działań wojennych wyznaczono 8 maja 1945 roku na godz.23.01-Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Zwycięstwa ustanowiony w rocznicę podpisania aktu kapitulacji Niemiec

Temperatura 26,50 C, wiatr południowy 15 km/h, słonecznie częściowe zachmurzenie.

Spacer w parku Hrabiny odbywamy po kilkudniowym pobycie na ziemi zwanej prakolebką Słowian, gdzie jeszcze pięćset lat temu języki polski i ruski były do siebie bardzo podobne.

Spotkałem Kazia- Hidekuti tym razem w stroju codziennym- namówił mnie do czytania lokalnej gazety pt.”Kurier Błażowski” ukazuje się od grudnia 1991 r. Pomysłodawcą wydawania lokalnego czasopisma było Towarzystwo Miłośników Ziemi Błażowskiej, od numeru 13 wydawcą jest samorząd gminy Błażowa. Szczególnie polecał pozycję zamieszczoną w dwu kolejnych numerach a noszącą dość długi tytuł: JAK HRABINA ZOFIA BRANICKA, WNUCZKA SIOSTRY FAKTYCZNEGO CARA ROSJI, STAŁA SIĘ WŁAŚCICIELKĄ HRABSTWA TYCZYŃSKIEGO, W TYM NOWEGO BORKU I LECKI.

Informacje o kronikarz100i

Zostałem "wkręcony" w pisanie publikacji, której nadałem tutuł "PODKARPACIE Dozorowania technicznego Sto lat". W tym miejscu odnotuję przygody trwające od 2008r. a związane z wyszukiwaniem zródeł jak się okazało istniejących w czasie przynajmnie trzech wieków na przełomie tysiącleci.Mam jako czytelnik sposób na rozpoczynanie czytania książek w takie kolejności:1. zapoznając się z tytułem, 2.przeglądając skrupulatnie bibliografię, 3.przeglądając spis treści, 4.czytając wybrane fragment 5.czasem czytam "strona po stronie". Powyższy sposób stanowi klucz przy tworzeniu tego blogu. Minęło kilka lat, liczba 100 znów aktualna...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Gawędy i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s