Broda

19 maj 2013 Piotra, Dzień Młodości i Sportu

 SANYO DIGITAL CAMERADeszczyk majowy i łzy panny młodej

Nie długo trwałe.

 W połowie dni majowych Genia ze Stasiem wybrali się na dłuższy bo wynoszący około 1600 km spacer samochodowo-lotniczy, częściowo wspomagany finansowo przez sezonowe bonifikaty.W upalny dzień 19 maja obchodzony tutaj bardzo uroczyście jako Dzień Młodości i Sportu wybrałam się ze Stasiem na pobliską plażę. Nad brzegiem Morza Śródziemnego z opowieści przypadkowo spotkanego miłośnika historii wyłonił się znajomy z innych europejskich krajów obraz przekształceń ustroju państwa. W 1922 zniesiono kalifat. Już wcześniej zniesiono sułtanat. W 1923 roku Turcja stała się republiką. Pierwszym prezydentem został Mustafa Kemal, nazwany później Atatürkiem. Za jego sprawą przeprowadzano liczne reformy mające na celu europeizację Turcji: zmiana prawa cywilnego, handlowego i karnego. Od 1924 roku zmienione prawo między innym wymagało od mężczyzn zgolenia brody, sankcją za nieprzestrzegania tego przepisu było ścięcie głowy z brodą. Wystarczyło ścięcie około trzystu głów co wymusiło w pełni przestrzegania tego prawa. Za czasów podbojów Murada I, który odniósł spektakularne zwycięstwo w bitwie na Kosowym Polu: po zaciętych walkach tureccy żołnierze szukali nocą na polu bitwy swych poległych towarzyszy. Znaleźli ich w kałużach krwi. Jasno świecił księżyc i gwiazda polarna, odbiją się w lustrze rozlanej na polu tureckie krwi. Murad uznał to za znak symbolu jego Państwa. Od 1793 roku używana jako czerwona flaga w obecnym wzorze przyjęta od 5 czerwca 1936 roku. W dzisiejsze Turcji flaga podlega rygorystycznej ochronie prawnej i zasadą jest aby jej widok był dostępny w każdym miejscu przebywania obywatela. Portrety i posagi Atatürka czczonego jako bohatera narodowego znajdują się w niezliczonej ilości miejsc. Ubiegły rok gospodarka turecka zakończyła 3,5 % wzrostem PKB, główne gałęzie rozwoju to przemysły samochodowy, tekstylny, turystyczny i spożywczy. Prawie wszystkie samochody poruszające się po niezłych drogach /firmy tureckie budują autostrady miedzy innymi w Polsce/ są produkowane w Turcji. Gospodarka rolnicza pozwala na samowystarczalność wyżywienia społeczeństwa. Istnieje jednak duży kontrast w poziomie życia w miastach i na wsi.

SANYO DIGITAL CAMERA 

W strefach przebywania turystów zagranicznych dominującym obok tureckiego jest język rosyjski wynika to z tego ze rokrocznie do Turcy przybywa około 8 milionów turystów z Rosji. Dni majowe w tutejszych pensjonatach goszczą głównie rodziny z dziećmi, starsze osoby, w tym naszych rodaków jest niewielu. Rocznie przyjeżdża około 200 000 z naszego kraju. Klimat w maju to temperatury od 22 do 34 0 C, łagodny wiatr i raczej bezdeszczowo. O tym wszystkim- ze wzburzeniem przerywa swoje wspomnienia Genia – i o wielu innych ciekawych rzeczach mówił przystojny „Historyk” do nas siedzących na plażowych leżakach. Mój Staś ze znajomym Jędrkiem niespostrzeżenie oddalili się od towarzystwa. Okazało się ze wraz z zapoznanym „Wraczem” z Komi degustowali trunki podawane w barze umieszczonym obok. Jędrek powrócił do towarzystwa po pewnym czasie wyraźnie podchmielony. Przystojna Agna od dwudziestu lat żona Jędrka: na początek musiałeś się ochlać. Kochanie wzmacnianie przyjaźni z braćmi Słowianami wymaga ofiar- bronił się Jędrek- wynagrodzę ci to udanym seksem. Ja ci k…- wykrzyknęła Agna- dam seks!

25 Maj 2013 Grzegorza Magdy

Urbanów owies, Gawłowe żytko

Kata warte wszystko.

26 Maj 2013 Filipa,  AL JAZEERA SPORT GLOBAL

Po naszym powrocie do domu patrzę na ekran stacji telewizyjnej AL JAZEERA SPORT GLOBAL i ze zdziwieniem widzę znajomych z Podpromia,  Achrema grającego w drużynie Police i Travice prowadzącego zespół Al-Rayyan wpisującego swoje uwagi do zeszytu z naklejką zawierającą godło Resovia. Okazuje się ze: W przerwie sezonu ligowego siatkówki zawodnik Mistrza Polski Achrem występował w zespole Police w turnieju GCC Volleyball Championship w Katarze. Nasz zawodnik został uznany najlepszym zawodnikiem turnieju i otrzymał nagrodę 10 000 QR natomiast zespół otrzymał 250 000 QR /informacja o finałowej rozgrywce poniżej, tekst oryginalny/.

Doha, 25. maj 2013 – Zawody o HH Emira Volleyball Cup zostanie zawarta w sobotę spotkania pomiędzy Policją i Al-Rayyan w ostatnim meczu. Eliminacje Police oszołomiony byłych mistrzów Al Arabi 3:1 (25-18, 19-25, 25-23, 26-24) w czwartek, aby wejść do meczu finałowego. Z drugiej strony, Al Rayyan pokonał Al Ahli 3:1 (25-22, 22-25, 25-22, 25-22) w półfinale. Khalid Ali Al-Mawlawi, prezes Związku Piłki Siatkowej Kataru gratulował dwie drużyny w kwalifikacjach do meczu finałowego. Doha, 26 maja 2013 – Al-Rayyan wygrał sobota siatkówka GG Emir Cup po pokonaniu Police 3-1 w ostatnim meczu odbyło się Al-Arabi Indoor Hall.
Było to 11 zwycięstwo Al-Rayyan puchar w historii klubu.
tym sezonie był niezapomniany dla Al-Rayyan jak zabezpieczone treble;. oni wygrali ligę i HH Następcy Tronu tytuł puchar
HE wiceprzewodniczący Komitetu Olimpijskiego Kataru Szejk Saud bin Ali Al-Thani wręczył trofeum i złoto Medale dla zawodników Al Rayyan.
klub otrzymał również QR500, 000 jako nagrody.
http://www.qatarsports.co/

Informacje o kronikarz100i

Zostałem "wkręcony" w pisanie publikacji, której nadałem tutuł "PODKARPACIE Dozorowania technicznego Sto lat". W tym miejscu odnotuję przygody trwające od 2008r. a związane z wyszukiwaniem zródeł jak się okazało istniejących w czasie przynajmnie trzech wieków na przełomie tysiącleci.Mam jako czytelnik sposób na rozpoczynanie czytania książek w takie kolejności:1. zapoznając się z tytułem, 2.przeglądając skrupulatnie bibliografię, 3.przeglądając spis treści, 4.czytając wybrane fragment 5.czasem czytam "strona po stronie". Powyższy sposób stanowi klucz przy tworzeniu tego blogu. Minęło kilka lat, liczba 100 znów aktualna...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Gawędy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s