29 Listopad

SANYO DIGITAL CAMERA29 listopad 2013  Saturnina

Spotkanie Geni Spokojnej, Wani Myśliciela, Hidekutigo i ich psów przebiega przy dworku Hrabiny już całkowicie pokrytym czerwoną dachówką dachu wieży i budynku . Pochmurne niebo, mżawka o godzinie 8.00 przy temperaturze 2,50 C (odczuwalnej – 2,50 C), wietrze  północno-zachodnim o prędkości  29 km/h i wilgotności 88 %, takie warunki pogodowe w tym miejscu nie zachęcają do dłuższych dyskusji.

W odległości 25 km od Jerozolimy- Genia rozpoczyna- archeolodzy izraelscy odkryli pozostałości osady z przed 10 tysięcy lat. Jak podaje prasa amerykańska dokumentując to fotografiami osiedla z pozostałościami fundamentów równo ułożonych kamieni wzdłuż rozległych ulic z centralnie umiejscowionym doprowadzonym do idealnej gładkości kilkumetrowej wielkości kamieniem. Kamień otoczony mniejszymi odłamkami skał według ich przypuszczeń mógł być miejscem składania ofiar. Specjaliści są zadziwieni niezwykłą gładkością, której osiągnięcie nawet współcześnie dostępnymi technologiami byłoby prawie niemożliwe.

Dziwną rzeczą jest też- Hidekuti- ze obecnie mamy dopiero 5773 rok według kalendarza żydowskiego, zagadką jest pochodzenie ludu ze znaleziska.  

29 listopada 1830 roku – Wania nie podejmuje dyskusji- w nocy słuchacze Szkoły Podchorąży Piechoty w Warszawie pod przywództwem porucznika Piotra Wysockiego wraz z cywilnymi spiskowcami rozpoczęli Powstanie Listopadowe. Obecnie młodzi ludzie w ich wieku pod barwami biało-czerwonymi występują w różnego rodzaju imprezach w tym w rozgrywkach w piłkę siatkową. Ostatnio pod nosami tych młodzieńców zauważamy kiełkujące wąsy co jest efektem nowej mody Movember. Akcja przeprowadzana corocznie w listopadzie ma przypomnieć mężczyznom by odpowiednio wcześnie zadbali o swoje zdrowie i profilaktycznie przebadali się na obecność raka jąder i raka prostaty.  

Po upadku Austrio-Węgier i odzyskaniu niepodległej Rzeczpospolitej – Hidekuti zmienia temat- utworzone zostaje przez inżynierów  Stowarzyszenia Dozoru Kotłów w Warszawie a na ulicy 29-Listopada pod nr 14 we Lwowie mieściło się Biuro Okręgowe tej organizacji. Na tej ulicy mieszkał pod nr 2 Adam Nadachowski, który na terenie Galicji był pierwszym inspektorem „Towarzystwa nadzorowania kotłów parowych i ubezpieczeń wzajemnych”/ Dampfkesseluntersuchungs- und Versicherings- Gesellschaft/we Wiedniu. Był później w Rzeczpospolitej inżynierem członkiem  Stowarzyszeniu Dozoru Kotłów do 1927 roku. Stowarzyszeniu w PRL zostało zlikwidowane.

Silniki parowe były w częstym użyciu- Myśliciel dodaje- niosło to za sobą znaczne ryzyko, które powodowało wybuchy kotłów parowych statystycznie biorąc trzy zgony dziennie na terenie Cesarstwa Austro-Węgier. Powodem były głównie wady techniczne i niedoświadczony, źle wyszkolony personel. Zatroskani ofiarami i stratami materialnymi właściciele kotłów, naukowcy, inżynierowie i biznesmeni w dniu 11 czerwca 1872  – powołują w Wiedniu pierwsze stowarzyszenie pod nazwą „Towarzystwo nadzorowania kotłów parowych i ubezpieczeń wzajemnych”/ Dampfkesseluntersuchungs- und Versicherings- Gesellschaft/, założycielem i prezesem jest Baron Adam von Burg, profesor mechaniki i maszyn w Imperial Polytechnial Institute. W tym okresie Adam Nadachowski przebywa drugi rok we Wiedniu i słucha wykładów oraz zalicza egzaminy miedzy innymi u Pana Profesora. W związku z tym w późniejszym czasie  zaangażował się w działalność Towarzystwa na terenie Galicji.   

Informacje o kronikarz100i

Zostałem "wkręcony" w pisanie publikacji, której nadałem tutuł "PODKARPACIE Dozorowania technicznego Sto lat". W tym miejscu odnotuję przygody trwające od 2008r. a związane z wyszukiwaniem zródeł jak się okazało istniejących w czasie przynajmnie trzech wieków na przełomie tysiącleci.Mam jako czytelnik sposób na rozpoczynanie czytania książek w takie kolejności:1. zapoznając się z tytułem, 2.przeglądając skrupulatnie bibliografię, 3.przeglądając spis treści, 4.czytając wybrane fragment 5.czasem czytam "strona po stronie". Powyższy sposób stanowi klucz przy tworzeniu tego blogu. Minęło kilka lat, liczba 100 znów aktualna...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Gawędy, Spotkania i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „29 Listopad

  1. rak pisze:

    Adam Garone i jego przyjaciele zdecydowali zapuścić wąsy w Melbourne w 2003. Zadali sobie pytanie:
    „Każdy spotkany człowiek może zastanawiać się dlaczego nosisz wąsy? Grupa wtedy zdecydowała, że oni chcieli, by ich wąsy oznaczały coś.
    ” Zostaliśmy zainspirowani przez kobiety dookoła nas i co one robią dla raka piersi i myśleliśmy,’ nie ma nic ważniejszego niż zdrowie ludzi,'” Garone powiedział. Studenci „ŻADEN -nie goli się” będzie hasłem funduszu na rzecz przyjaciela z rakiem. To wywołało tworzenie Movember.
    Globalna dobroczynność, która podnosi świadomość i fundusz na rzecz zdrowie ludzi chorych na raka prostaty i rak jądra. Dobroczynność zachęca ludzi, by wyhodować wąsy przez 30 dni listopada, pytających przyjaciół i rodzinę kierować przez stronę internetową Movember do zapoznania się z możliwościami darowania lub innych wysiłków.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s