Starczowzroczność

3 grudzień 2013 Wtorek Franciszka

SANYO DIGITAL CAMERASpotkanie Geni Spokojnej, Wani Myśliciela, Hidekutigo i ich psów przebiega w parku Hrabiny. Słonecznie,  o godzinie 12.00 przy temperaturze 30 C , wietrze  południowo-zachodnim o prędkości  19 km/h,         wilgotności 88 %, takie warunki pogodowe w tym miejscu mogą zachęcać do dłuższych dyskusji i zachwycaniem się barwnymi kaczkami.

Podobne warunki pogodowe – Genia jak zawsze rozpoczyna- są za naszą wschodnią granicą, Wania donosi ze we Lwowie jest temperatura teraz plusowa około 1,50 C. Coraz trudnie widzę drukowane litery w gazetach i książkach więc w ubiegłym tygodniu poszłam do lekarza okulisty w publicznej przechodni. Pani doktor po zbadaniu mojego wzroku zapisała mi soczewki 3,5 dioptrii. Przez zakupione okulary o takich soczewkach prawie nic nie widziałam. Dzisiaj rano odwiedziłam prywatny gabinet gdzie pan Doktor przypisał mi soczewki 0,75 dioptrii, właśnie mam tutaj rachunek ze sklepu i chociaż literki na nim małe doskonale je odczytuję.

Mogłaś sobie kupić- Myśliciel- gotowe okulary w aptece, mogą być one używane do korekty prostych  rodzajów zmniejszenia mocy akumulacji oka, z wynikającą z niego niemożliwością widzenia bliży (starczowzroczność), która jest częsta w starszym wieku z powodu postępującego twardnienia soczewki krystalicznej. Używanie gotowych okularów może być stosowane w przypadku spełnienia kilku warunków(taka sama korekcja dla obydwu oczu, nie wymagają oczy korekcji cylindrycznej itd.).

Sam przypadek – Hidekuti- wydania diagnozy jest symptomatyczny dla działalności publicznej służby.

Pani doktor- Genia bierze w obronę-  kończyła pracę w przechodni i spieszyła się do szpitala.

Nie mówię tylko o służbie zdrowia- Hidekuti- publiczne instytucje medyczne, sanitarne, techniczne i inne mają zwykłych ludzi gdzieś…, zajmują się własnym istnieniem bo z tego żyją- klient, pacjent, petent może być w najlepszym razie ofiarą ich działalności.

Informacje o kronikarz100i

Zostałem "wkręcony" w pisanie publikacji, której nadałem tutuł "PODKARPACIE Dozorowania technicznego Sto lat". W tym miejscu odnotuję przygody trwające od 2008r. a związane z wyszukiwaniem zródeł jak się okazało istniejących w czasie przynajmnie trzech wieków na przełomie tysiącleci.Mam jako czytelnik sposób na rozpoczynanie czytania książek w takie kolejności:1. zapoznając się z tytułem, 2.przeglądając skrupulatnie bibliografię, 3.przeglądając spis treści, 4.czytając wybrane fragment 5.czasem czytam "strona po stronie". Powyższy sposób stanowi klucz przy tworzeniu tego blogu. Minęło kilka lat, liczba 100 znów aktualna...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Gawędy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Starczowzroczność

  1. nurek pisze:

    Inżynierowie z ” Dampfkesseluntersuchungs-und Versicherungs-Gesellschaft ” w 1919 roku przeszli do nowych stowarzyszeń np. takich jak TUV Austria (technischen Überwachungs-Verein Wien), a Polacy z zaboru rosyjskiego i Galicji w 1920 roku utworzyli Stowarzyszenie Dozoru Kotłów w Warszawie. TUV Austria po przegranej wojnie zlikwidowany przez okupanta sowieckiego podejmuje czynności dozorowe po zakończeniu okupacji. Pod hasłem pełnej niezależności od władz państwowych, biznesu, handlu, operatorów w 2012 roku uroczyście obchodzi 140 jubileusz rozpoczęcia działalności

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s