Oplecenie

rower

rower

7 kwietnia 2015 Wtorek Donata Rufina

Atmosfera parku Hrabiny zapowiada  ze oczekiwana poprawa pogody nadchodzi, o godzinie 18,00 temperatura wynosi 9,50 C, ciśnienie 1024 hPa, wilgotność 40%, wiatr północny 19 km/h.

Wania, gdzie twój najwierniejszy przyjaciel Bruts- Genia podchodząc do towarzystwa zgromadzonego wokół mężczyzny bez psa. Dwaj inni na sportowo ubrani, z psami na smyczy, wsłuchiwali się w jakąś opowieść, z wielkim zainteresowaniem, wybuchając co chwilę gromkim śmiechem.

Moja cały piątek tłumaczyła mi, w Zdroju nie wolno wyprowadzać psów- Wania opowiada zebranym- dodatkowo hotel nie pozwala na pobyt ze zwierzętami. Przecież zawsze można jakoś załatwić, przez te dwa wielkanocne dni ukryjemy go w pokoju. Zamówiłem pokój na parterze z wyjściem przez taras na przyległą łąkę. Wieczorem podjechaliśmy naszą Kia na zaciemnione miejsce parkingowe obok hotelowej recepcji. Moja poszła załatwiać klucze do pokoju, ja z zapakowanym w duży plecak Brutusem, czekałem obok auta. Powróciła z kluczami. Otrzymałem od niej klucze i z większym neseserem udałem się do zarezerwowanego pokoju. Gapcia została obok samochodu z plecakiem, w którym był ukryty Brutus. Po chwili wróciłem przez tarasowe drzwi, z trudem założyłem plecak na plecy i tą samą drogą wokół hotelu wróciłem do pokoju, przemycając w ten sposób Brutusa. Za chwilę, już drogą obok recepcji wróciła Gapcia niosąc mniejszy neseser. Wyglądało ze plan chwycił. Nad ranem zbudził nas dźwięk rezurekcyjnych dzwonów i wycie przerażonego Brutusa, miotającego się wokół ścian pokoju,  posikującego meble i już poobrywane zasłony i firanki.

Hałas zbudził chyba cały hotel, rozległo się energiczne pukanie do korytarzowych drzwi, do tego: Proszę otworzyć, bo wywarzymy drzwi- groźny okrzyk. Po otwarciu zobaczyliśmy umundurowanego ochroniarza, znanego mi kierownika hotelu a w tle gromadę ludzi w piżamach i nocnych koszulach. Kierownik nie przyjmował żadnego tłumaczenia, w trybie alarmowym dzwonił natychmiast na policję. Przybyły niezwłocznie dwuosobowy patrol policyjny, funkcjonariuszka i funkcjonariusz po zapoznaniu się z sytuacją, wysłuchaniu świadków jako pokrzywdzonych i po naszej deklaracji pokrycia wszelkich kosztów sporządził notatkę. Dodatkowo zawyrokowali: -Pies na Państwa koszt zostanie przewieziony do najbliższego schroniska, gdzie będzie przebywał do czasu wyroku wydanego przez miejscowy sąd grodzki. Sprawę wnosimy o zakłócenie porządku publicznego i zakłócenie miru domowego.

Alleluja- Genia podsumowała optymistycznie- wszystko przez wasze lenistwo. Psa należy wyprowadzać na spacery, umieszczać w dozwolonych miejscach, poprosić znajomych o chwilową opiekę. Znany mi nauczyciel postrzega tak: Lenistwo jako czynnik hamujący rozwój dziecka.                                                                                                                                  Wśród wad wychowanków przysparzających liczne trudności wysiłkom wychowawców, lenistwo zajmuje jedno z naczelnych miejsc. Wadę tę bowiem spotyka się u wychowanków nie tylko w pewnym okresie ich życia, jak n. p. krnąbrność, lecz przez cały czas ich młodości od wczesnego dzieciństwa do końca okresu dojrzewania, a niekiedy i dłużej, bo przez całe życie. Tem tłumaczy się może, dlaczego współczesna literatura psychologiczna stosunkowo tak mało miejsca poświęca lenistwu. Wszak najważniejszą jej zdobyczą jest odkrycie faktu, iż rozwój psychiczny dzieli się na szereg faz, znacznie różniących się od siebie. Cały więc wysiłek badawczy skoncentrowany jest obecnie na zbadaniu swoistych właściwości poszczeg6lnych faz, np. krnąbrności w okresie pokwitania, odkryciu własnego życia psychicznego, tworzeniu się ideałów i planów życiowych w wieku młodzieńczym itd. Lenistwo zaś jako zjawisko występujące w mniejszym, lub większym nasileniu w ciągu całego rozwoju, wymknęło się tak nastawionej uwadze badaczy. Stałość tego zjawiska nie umniejsza jego znaczenia, Lecz przeciwnie zwiększa je; nie można bowiem żywic nadziei, iż wraz z przejściem wychowanka do następnej fazy rozwojowej zniknie to .niepożądane zjawisko, podobnie jak znika np. krnąbrność wieku przekory. Właśnie takie ujemne objawy, których naturalny rozwój sam z czasem nie usuwa, szczególną opieką otoczyć musi wychowawca. Doniosłość lenistwa jako czynnika hamującego postęp dziecka w myśl starań wychowawcy, wynika nadto z faktu, że głównym celem wychowania – obok kształcenia charakteru – jest zdobycie przez wychowanka pewnej wiedzy lub pewnej umiejętności praktycznej. Uzyskanie zaś wiadomości lub pewnych sprawności fizycznych wymaga od wychowanka systematycznej pracy, przyczem praca ta jest zarazem jednym z najznakomitszych środków kształcenia charakterów. Wykonaniu tej pracy przeciwstawia się częściej lub rzadziej lenistwo. Obowiązek jego zwalczania ciąży szczegó1nie na wychowawcy współczesnym… Gdy wychowanek zrozumie, że pracować warto dla pracy samej, że praca może być szczęściem człowieka, ze jest ona wyzwoleniem drzemiących w nim energii i zdolności, iż czyni go aktywnym i twórczym iż jest najdoskonalszą formą, bytu społecznego i indywidualnego, że stanowi sens i wartość życia ludzkiego – lenistwo odczuje jako przeszkodę do szczęścia i wartości własnej osobowości, jako zaporę w swej społecznej działalności.

Informacje o kronikarz100i

Zostałem "wkręcony" w pisanie publikacji, której nadałem tutuł "PODKARPACIE Dozorowania technicznego Sto lat". W tym miejscu odnotuję przygody trwające od 2008r. a związane z wyszukiwaniem zródeł jak się okazało istniejących w czasie przynajmnie trzech wieków na przełomie tysiącleci.Mam jako czytelnik sposób na rozpoczynanie czytania książek w takie kolejności:1. zapoznając się z tytułem, 2.przeglądając skrupulatnie bibliografię, 3.przeglądając spis treści, 4.czytając wybrane fragment 5.czasem czytam "strona po stronie". Powyższy sposób stanowi klucz przy tworzeniu tego blogu. Minęło kilka lat, liczba 100 znów aktualna...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Gawędy i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s