przerwa

wykopaliska

31 Maj 2015 NIEDZIELA Anieli Peroneli

W parku Hrabiny teraz tzn. 12 15 temperatura 17,150 C, ciśnienie 1019 hPa, wilgotność 64 %, wiatr południowo-zachodni 7 km/h, w Miskolctapolca 1215 temperatura 22,50 C, ciśnienie 1018 hPa, wilgotność 60 %, wiatr północny 4 km/h.

Spotkanie Geni, Wani, Hidekutiego oraz ich czworonożnych przyjaciół odbywa się w samo południe obok remontowanego od lat dworu w parku Hrabiny.

Pogoda u nas z lekka się poprawia- Genia jak zawsze optymistycznie- a jak tam było u naszych Bratanków?                                                                                                                          Kilka dni upalnych ponad 25,50 C- Hidekuti odpowiada- pozostałe dni pochmurne. Niezrozumiałe Rendőrségi uzupełniono poniżej tego na mundurach jako wskazówka dla cudzoziemców napisem Police, spotykani często w dwuosobowych patrolach w miejscach publicznych, na drogach w oznaczonych autach co kilkadziesiąt kilometrów. Ich tak liczna obecność skutecznie uspokaja nawet lekko pobudzonych obywateli. W parkach, basenach, boiskach sportowych  i miejscach zorganizowanych placów zabaw duża liczba niemowlaków i małolatów to chyba efekt prężności narodu. W sklepach od ubiegłego roku  widoczna zmiana w ilości i jakości zakupów. Wózki zakupowe pełne a nawet przepełnione, często luksusowymi i drogimi artykułami. Na ulicach auta w gamie najnowszych modeli, napędzane na dwa i cztery koła, kabriolety, rowery uniwersalne, terenowe  i wyścigowe poruszające się obok pieszych na chodnikach i ścieżkach rowerowych. Nowe domy, przedszkola i hotele oraz kończona w Tapolco odbudowa basenu z kortami tenisowym i boiskami do siatkówki stanowią wizytówkę poprawiającej się zamożności obywateli węgierskich. W małej dzielnicy jaką jest Tapolco naliczyłem  sześć zbudowanych ośrodków życia duchowego.

wykopalisko

wykopalisko

Najnowszym obiektem są odbudowane fundamenty z wykopaliska z XII w. kościoła Św. Pawła i Piotra, znajdujące się obok Termalu. Kościół katolicki w katakumbach, świątynia protestancka w centrum uzdrowiska, obiekt pod wezwaniem SZENT JÓZEF OTTHON, biskupstwo i cerkiew prawosławna. Wierni pojawiają się raczej tylko na nabożeństwach niedzielnych.

Informacje o kronikarz100i

Zostałem "wkręcony" w pisanie publikacji, której nadałem tutuł "PODKARPACIE Dozorowania technicznego Sto lat". W tym miejscu odnotuję przygody trwające od 2008r. a związane z wyszukiwaniem zródeł jak się okazało istniejących w czasie przynajmnie trzech wieków na przełomie tysiącleci.Mam jako czytelnik sposób na rozpoczynanie czytania książek w takie kolejności:1. zapoznając się z tytułem, 2.przeglądając skrupulatnie bibliografię, 3.przeglądając spis treści, 4.czytając wybrane fragment 5.czasem czytam "strona po stronie". Powyższy sposób stanowi klucz przy tworzeniu tego blogu. Minęło kilka lat, liczba 100 znów aktualna...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Gawędy i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „przerwa

  1. kronikarz100i pisze:

    Może ktoś opowie o Józefie Otthon?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s