Mortvi

wzrost1

Buczyna

2015 LIPIEC 2 CZWARTEK Kariny, Jagody

Nogi mam obolałe – Genia kulejąc na lewą nogę- dowlokłam się do tej ławki w cieniu zalegającym park Hrabiny, tylko dzięki mojemu Haskiemu, psu o niespożytej energii. Byłam przez kilka dni, jak mówiono w województwie.

Po co ty tam jeździsz?- Wania zdziwiony- przecież tam prawie wojna.

Od kilku lat, jestem zaciekawiona- Genia- wojny tam niema, ludzie usiłują żyć po bożemu. Najbogatsi chcą  być jeszcze bogatsi, aby dorwać się do koryta, mamią ludzi pomysłami, jak w okresie nie do końca minionym, a to wrogami ludu, a to złymi obcokrajowcami, a to niepotrzebnymi mniejszościami etnicznymi. Nie przekonanych straszą butą „kibolską”.

Rozwój cywilizacyjny – Wania usiłuje drążyć temat- jakiś tam istnieje?

Remontuje się ulice, wyznacza ścieżki rowerowe, tramwaje, trolejbusy, „marszrutki”- Genia bez entuzjazmu- transport publiczny nieźle zorganizowany. W dobrym stanie samochody osobowe, niezłych marek stanowią problem, parkują w centrum przy chodnikach wąskich ulic. Ogranicza to przejezdność, szczególnie dla autobusów i większych samochodów dostawczych.

Jak wobec tego widzisz dalszy rozwój?

Przypadkowo trafiłam- Genia- na dąb, tak widzę przyszłość dla tych stron.                    Chrobry jest najstarszym dębem szypułkowym w Polsce, liczącym sobie ok. 750 lat. Przed badaniem wieku zwano go nawet „Dębem Tysiącletnim” i wpleciono w legendę, iż posadzili go wspólnie władca Polski Bolesław Chrobry z cesarzem Ottonem III, kiedy stanęli tu na odpoczynek i posiłek w trakcie pielgrzymki do Grobu św. Wojciecha w Gnieźnie.

Drzewo rośnie w północnej części Borów Dolnośląskich, na terenie Nadleśnictwa Szprotawa i na wschodniej granicy gminy Szprotawa. Jest jednym z 10 cudów Borów. Mierzy prawie 30 metrów wzrostu, a w „brzuchu” ma już blisko 10 metrów. Objętość drewna oszacowano na ok. 90 m3, co stawia tą wiekową roślinę na pierwszym miejscu w Polsce i na trzecim w Europie środkowej.

http://www.radiobory.dbv.pl/readarticle.php?article_id=24

Informacje o kronikarz100i

Zostałem "wkręcony" w pisanie publikacji, której nadałem tutuł "PODKARPACIE Dozorowania technicznego Sto lat". W tym miejscu odnotuję przygody trwające od 2008r. a związane z wyszukiwaniem zródeł jak się okazało istniejących w czasie przynajmnie trzech wieków na przełomie tysiącleci.Mam jako czytelnik sposób na rozpoczynanie czytania książek w takie kolejności:1. zapoznając się z tytułem, 2.przeglądając skrupulatnie bibliografię, 3.przeglądając spis treści, 4.czytając wybrane fragment 5.czasem czytam "strona po stronie". Powyższy sposób stanowi klucz przy tworzeniu tego blogu. Minęło kilka lat, liczba 100 znów aktualna...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Gawędy i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s