otwartość

20 SIERPIEŃ 2015 czwartek Bernardy, Samuela

11 h temperatura 19 C, ciśnienie 1025 hPa, wiatr północno-wschodni 20 km/h,      wilgotność 37 %

szlacheckie

szlacheckie

 

Dzisiejsza noc- Wania rozpoczyna – po tych upalnych dniach wydawała się bardzo chłodna. Temperatura nad ranem wynosiła nawet 9 C.

Brak bardziej obfitych opadów od kilkudziesięciu dni- Hidekuti kontynuuje wcześniejszą dyskusję- stwarza problemy rolnikom i energetykom. Uwagi opracowane w latach trzydziestych nie tracą swojej aktualności. Przystąpienie wtedy do działania, jak przedstawia mój Dziadek było natychmiastowe. Zachował nawet strzępy gazet z ciekawymi informacjami .

Zrobiłeś jakieś kopie-Genia wyraźnie podekscytowana- widzę u Ciebie jakieś papiery.

Istotnie-Hidekuti- czytajcie !

Nowy trójkąt przemysłowy Polski. Prof. Inż. I. STELLA-SAWICKI (KRAKÓW) LWÓW, 10 WRZEŚNIA 1937 R.

Podstawą wysiłku mającego zapoczątkować nową erę w Polsce staje się dziś rzucone przez p. Wicepremiera Inż. Kwiatkowskiego hasło nowego wielkiego centrum przemysłowego w środkowej Polsce. Myśl ta rzucona początkowo dość szkicowo, staje się z dniem każdym coraz bardziej konkretną, czego dowodem otrzymana z Bukaresztu wiadomość, że Rząd polski oficjalnie zawiadomił Rumunię o zamiarze budowy połączenia dorzecza Wisły i Bałtyku z Morzem Czarnym. W ten sposób myśl Pana Wicepremiera, która zjednała sobie całe społeczeństwo,…

„Program budownictwa wodnego Państwa polskiego” omawia p. Ross, referent instytutu wschodnio-europejskiego gospodarstwa w Królewcu, na łamach Zeitschrift fur Binncnsćliiffahrt, Nr 4/1937.

Nawiązując do programu uprzemysłowienia okręgu centralnego polskiego, stwierdza autor,… przedsiębrana regulacja Wisły od źródeł aż do ujścia. Autor podnosi z uznaniem podjętą budowę zbiorników (Porąbka, Rożnów, Czchów, Kozłowa Góra i i.), które stanowić będą główną podstawę elektryfikacji Polski południowej i nowego rewiru przemysłowego, który nazywa „polnische Waffenschmiede”. Dalej podnosi autor rozbudowę portów wiślanych w Puławach, Warszawie, Płocku i Włocławku, wspomina o projekcie kanału Warszawa- Bug, oraz z Warszawy do Warty, co w kombinacji z ukończeniem w Niemczech Kanału Śródlądowego dałoby europejską drogę wodną od Renu do Morza Czarnego.

 

 

Informacje o kronikarz100i

Zostałem "wkręcony" w pisanie publikacji, której nadałem tutuł "PODKARPACIE Dozorowania technicznego Sto lat". W tym miejscu odnotuję przygody trwające od 2008r. a związane z wyszukiwaniem zródeł jak się okazało istniejących w czasie przynajmnie trzech wieków na przełomie tysiącleci.Mam jako czytelnik sposób na rozpoczynanie czytania książek w takie kolejności:1. zapoznając się z tytułem, 2.przeglądając skrupulatnie bibliografię, 3.przeglądając spis treści, 4.czytając wybrane fragment 5.czasem czytam "strona po stronie". Powyższy sposób stanowi klucz przy tworzeniu tego blogu. Minęło kilka lat, liczba 100 znów aktualna...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Gawędy, suplement i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s