Zwoje

17 Wrzesień 2015 Czwartek Justyny Franciszka

Spotkanie Geni, Wanka i Hidekutiego w parku Hrabiny ze względu na upał odbywa się wcześnie bo o 10:30 przy temperaturze 24,5 0 C, ciśnieniu 1007 hPa, wilgotności 65%, i przy wietrze południowy 7 km/h.

W upalny dzień tamtego siedemnastego pędziły – Genia wspomina opowieść sowieckiego tańkisty -brodem i mostem nad Zbruczem w Husiatynię, nasze tanki, na pomoc! Szła wolność ze Wschodu. Od kilku dni spali w tanku, o czwartej rano Siergiej w słuchawkach usłyszał głos lejtnanta; w period, drag w ruki .  Na moście byli skoro świt. Przejechali obok płonącego tanku Jurija, i dalej na zachód, pusta droga, faszystów nie ma. Nasza droga biegnie na północny zachód, przez wieś Liczkowce.

sejm

sejm

W Liczkowatem na poruszające się pojazdy- Wania dodaje- z pomnika obok wzgórza nad Gniłą, patrzy duch Sobieskiego. Pewno westchnął : znów barbarzyńcy chcą brać jeńca.

Pomnik zwany przez miejscowych „Husarz” – Hidekuti wyjaśnia- ufundowany pod koniec 1812 roku przez rodzinę Zaborowskich na cześć 140 rocznicy wyboru Jana Sobieskiego na posła ziem ruskich i zwycięstwa Napoleona nad Moskalami w bitwie pod Borodino. W tej  wyprawie we wrześniu 1812 roku zginał Michał Zborowski kapitan Wojska Polskiego walczącego ramie w ramię z Francuzami.

Informacje o kronikarz100i

Zostałem "wkręcony" w pisanie publikacji, której nadałem tutuł "PODKARPACIE Dozorowania technicznego Sto lat". W tym miejscu odnotuję przygody trwające od 2008r. a związane z wyszukiwaniem zródeł jak się okazało istniejących w czasie przynajmnie trzech wieków na przełomie tysiącleci.Mam jako czytelnik sposób na rozpoczynanie czytania książek w takie kolejności:1. zapoznając się z tytułem, 2.przeglądając skrupulatnie bibliografię, 3.przeglądając spis treści, 4.czytając wybrane fragment 5.czasem czytam "strona po stronie". Powyższy sposób stanowi klucz przy tworzeniu tego blogu. Minęło kilka lat, liczba 100 znów aktualna...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Gawędy, suplement. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Zwoje

  1. kronikarz100i pisze:

    Od XIV do XXI wieku barbarzyncy z Azji uprowadzili miliony osób, ilość porównywalną z wędrówka murzynów do Ameryki.

  2. kronikarz100i pisze:

    Mówimy o ludności uprowadzanej z krainy między Dniestrem i Wisłą. Trwają naukowe prace nad dokładniejszym określeniem następujących szczegółów: skąd, dokąd, ile, kto, gdzie, kiedy?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s