Było, jest, Będzie

Było

Było

LISTOPAD 3 WTOREK 2015 Sylwii, Huberta

O godzinie 12:00, temperatura wynosi 14,50 C, ciśnienie atmosferyczne 1026 hPa, wilgotność powietrza 41%, wieje wiatr południowy o prędkości 13 km/h.

Dzisiejszy dzień w samo południe jest słoneczny- roześmiana Genia – nasza niedzielna wyprawa w okolice cmentarza mimo wszystko napawała optymizmem. Nagrobki w dalekim tle, tam ślady Tych szczęśliwych w wiecznym spokoju, rozkopana ziemia tu i teraz, płynie niewidzialny prąd elektryczny, budowany dom dla naszych dzieci.

Dla mnie- Hidekuti- ważniejsze jest teraz, nowy most rozjaśnia moje oblicze mimo wieczornej pierwszo listopadowej pory a strzałka na zachód dopełnia całości.

i Tamci

My i Tamci

Fundament – Wania- mamy jednak na wschodzie. Wczoraj był dzień 90 rocznicy uroczystości odsłonięcia dnia 2 listopada 1925 Warszawskiego Grobu Nieznanego Żołnierza pod  kolumnadą Pałacu Saskiego. Polska Ormianka Jadwiga Zarugiewiczowa – matka żołnierza poległego na polach Zadwórza  i pochowanego w nieznanym miejscu dokonała wyboru jednej z trumien ekshumowanych na Cmentarzu Orląt We Lwowie. W tym grobie leży ciało czternastoletniego żołnierz: Kim jesteś ty? Nie wiem. Gdzie dom twój rodzinny? Nie wiem. Kto twoi rodzice? Nie wiem i wiedzieć nie chcę i wiedzieć nie będę, aż do dnia sądnego. Wielkość Twoja w tem, żeś nieznany.

 

 

 

Informacje o kronikarz100i

Zostałem "wkręcony" w pisanie publikacji, której nadałem tutuł "PODKARPACIE Dozorowania technicznego Sto lat". W tym miejscu odnotuję przygody trwające od 2008r. a związane z wyszukiwaniem zródeł jak się okazało istniejących w czasie przynajmnie trzech wieków na przełomie tysiącleci.Mam jako czytelnik sposób na rozpoczynanie czytania książek w takie kolejności:1. zapoznając się z tytułem, 2.przeglądając skrupulatnie bibliografię, 3.przeglądając spis treści, 4.czytając wybrane fragment 5.czasem czytam "strona po stronie". Powyższy sposób stanowi klucz przy tworzeniu tego blogu. Minęło kilka lat, liczba 100 znów aktualna...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Gawędy, suplement i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Było, jest, Będzie

 1. kronikarz100i pisze:

  Tak było
  Lekarz dokonujący oględzin orzekł, że pochowany miał przestrzeloną głowę oraz nogę. Były to przesłanki pozwalające uznać, iż poległ na polu chwały, oddając życie za ojczyznę. Ustalono, iż był w wieku około 14 lat. Wybrane zwłoki złożono do nowej, sosnowej trumny, tę trumnę zaplombowano w trumnie cynowej i wreszcie całość umieszczono w zdobionej orłami czarnej trumnie dębowej. Trumny były projektu Stanisława Ostrowskiego.
  Na grób, z którego wydobyto nieznanego żołnierza, nałożono płytę jemu poświęconą i upamiętniającą jego przeniesienie do Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie.
  Wieczorem trumnę przeniesiono do kaplicy, złożono na specjalnie na tę okazję przygotowanym katafalku i zaciągnięto przy niej nocną wartę honorową.
  W dniu 30 października 1925 w uroczystym kondukcie pogrzebowym z trumną na lawecie armatniej, w asyście orkiestry konnej Ułanów Jazłowieckich i oddziałów piechoty oraz kawalerii przeniesiono ciało bezimiennego żołnierza do bazyliki katedralnej Trumna została wyniesiona za pomocą specjalnej windy na pięciometrowy, potężny katafalk.
  Następnego dnia arcybiskup Bolesław Twardowski odprawił pożegnalne nabożeństwo, a po nim duchowieństwo ormiańskie, greckokatolickie i rzymskokatolickie odprawiło egzekwie.
  Po ceremonii w katedrze uformowano kondukt i ulicami Lwowa: Rutowskiego, Legionów, Jagiellońską, pl. Smolki, Mickiewicza, Marszałkowską, Kopernika, Sapiehy i Dojazdową skierowano się na dworzec kolejowy. Na czele, 14. Pułk Ułanów, poczty sztandarowe, duchowieństwo trzech obrządków, laweta armatnia z trumną, dostojnicy wojskowi i cywilni, orkiestra wojskowa, kompania honorowa, a kondukt zamykał oddział policji konnej. Lwów na czas przejścia konduktu był odświętnie udekorowany, a na ulicach towarzyszył mu szpaler mieszkańców i żołnierzy. W fabrykach włączono syreny, dzwoniły dzwony w kościołach. Na noc trumnę złożono w salonie recepcyjnym dworca, który został na tę okazję przystrojony przez lwowskich kolejarzy. Trumnę zamiast na katafalku złożono na karabinach maszynowych. Na noc przy trumnie stanęła warta honorowa – obok żołnierzy stanęli także kolejarze. Przez całą noc przez dworzec przewijał się tłum ludzi składających bezimiennemu żołnierzowi ostatni hołd.
  W dniu 1 listopada 1925 o godzinie 8:48 nastąpił odjazd ze Lwowa do Warszawy pociągu nadzwyczajnego. Trasa pociągu wiodła przez Żółkiew, Rawę Ruską, Bełżec, Krasnystaw, Lublin, i Garwolin. Na trasie przejazdu planowano liczne postoje po około 15 min. Pociąg za Lwowem jechał wśród rzeszy lwowskich kolejarzy trzymających zapalone pochodnie, a przy torach na całej trasie towarzyszyły mu nieprzebrane tłumy.. Pociąg po 22 godzinach jazdy wjechał do Warszawy na Dworzec Gdański / skrót z https://pl.wikipedia.org/wiki/.

 2. kronikarz100i pisze:

  jest

  Dna 10 lipca 2015r. wydano decyzję o zezwoleniu dla GDDKiA na budowę odcinka drogi ekspresowej S19 na odcinku węzeł Sokołów Małopolski Północ (bez węzła) – Stobierna będzie miał długość 12,5 km. Zakres robót obejmuje wykonanie drogi o przekroju 2+1 wraz z budową obiektów inżynierskich oraz węzła „Sokołów Młp.” na drodze wojewódzkiej nr 875. Droga będzie omijać Sokołów Młp. od strony wschodniej i bezpośrednio połączy się z już oddanym do ruchu odcinkiem S19 Stobierna – Rzeszów. Wykonawcą tego odcinka jest firma Aldesa Construcciones Polska Sp. z o.o., będzie miała przekazany plac budowy w terminie do 21 dni od daty wydania decyzji. Inwestycja realizowana jest systemem „optymalizuj + projektuj + buduj”.
  Dzisiaj tak wygląda plac budowy drogi obok cmentarza.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s