Opadły

 

Jan Kazimierz

Jan Kazimierz

 

LISTOPAD 19 CZWARTEK Elżbiety, Maksyma
11:00 temperatura 10,50 C, ciśnienie 1012 hPa, wilgotność 71 %, wieje wiatr zachodnio-południowy z prędkością 19 km/h.
Rano była piękna słoneczna pogoda- Genia na przywitanie naszego spotkania psiarzy- teraz zaczyna się chmurzyć. Liście z drzew opadły, służby miejskie zrobiły z nimi porządek, pozostała odsłonięta ziemia i ogołocone drzewa parku Hrabiny. Coraz mniej jesiennych kolorów w naszej okolicy.
W nocy z 17 na 18 listopada – Hidekuti – działo się w przyrodzie wiele, chociaż nie u nas. Wiadomość od NASA: Prysznic meteorytów Leonid pochodzący z konstelacji lew lew(odtąd ich imię) był widoczny przez obserwatorów nad Wschodnim i Południowo- zachodnim wybrzeżem, mieli najlepszy widok, natomiast chmury mogły zaciemnić pokaz w centralnych i północno – zachodnich U.S.
Meteory są właściwie małym grochem – i piaskiem – o małym rozmiarze jako kawałki kurzu i rumowiska kruszącego oderwane od Tempel – Tuttle komety, ponieważ przyciągane są przez Ziemię. ( Orbita Ziemi przebiega to prosto przez ślad rumowiska.) kurz i rumowisko zapala się kiedy to uderza w naszą atmosferę.

W naszej wsi- Wania zmienia temat rozmowy- w nocy z 18 na 19 listopada dalej trwa debata, budować czy odbudować? Do mnie mówi sekretarz: Ruiny należy zakonserwować i udostępnić zwiedzającym. Zaniedbane budynki zabezpieczyć przed dalszą dewastacją i czekać na fundusze remontowe.
Zmiany desek na szkło będą kosztowne, efekt może być krótkotrwały ze względu na czynniki atmosferyczne i inne.
Poranny mój spacer z Wagą przebiegał obok ogrodzonej działki- Hidekuti – pies zaczął nagle się wyrywać na smyczy. Powodem była biegająca za ogrodzeniem wzdłuż siatki dorodna sarna. Wydaje mi się ze trzymanie sarny za ogrodzeniem można porównać do odbudowy. Sarna na wolności rozwija i buduje swoje życie.

Informacje o kronikarz100i

Zostałem "wkręcony" w pisanie publikacji, której nadałem tutuł "PODKARPACIE Dozorowania technicznego Sto lat". W tym miejscu odnotuję przygody trwające od 2008r. a związane z wyszukiwaniem zródeł jak się okazało istniejących w czasie przynajmnie trzech wieków na przełomie tysiącleci.Mam jako czytelnik sposób na rozpoczynanie czytania książek w takie kolejności:1. zapoznając się z tytułem, 2.przeglądając skrupulatnie bibliografię, 3.przeglądając spis treści, 4.czytając wybrane fragment 5.czasem czytam "strona po stronie". Powyższy sposób stanowi klucz przy tworzeniu tego blogu. Minęło kilka lat, liczba 100 znów aktualna...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Gawędy, suplement i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s