Jubileusz

co to

Luty 28 Niedziela Romana Makarego Józefa

W dzisiejsze zachmurzone południe w parku Hrabiny panuje pustka , ludzi nie ma, ptaki pochowane nawet kaczek nie uświadczysz na stawie. Temperatur około 9,5 0 C, ciśnienie barometryczne 990 hPa, wilgotność 71%, wiatr zachodnio-północny o prędkości 7 km/h, nie tłumaczą te parametry panującej pustki. Nasze towarzystwo psiarzy zatrzymało się przy częściowo odremontowanym budynku bywszego spichlerza.

Wczoraj jechałam gładką asfaltową drogą- Genia wspomina- z jednej strony ląduje samolot, z drugie jakiś cały oszklony budynek. Pomyślałam, świetna hala do uprawiania łucznictwa, które obchodzi w tym roku okrągły jubileusz.

Wreszcie ktoś poszedł po rozum do głowy- zawyrokował Wania- hala przyciągnie młodych i starych do uprawiania tego „rycerskiego” sportu.

Sport łucznicy jest sportem pośrednim między wychowaniem fizycznym, a strzelectwem. Wymaga od łucznika intensywnej pracy fizycznej przy wypuszczeniu 144 strzał w początkowy okresie treningów, równa się przesunięciu ciężaru 40-50 funtów na odległość stuklkudziesięciu metrów nie licząc czynności zbierania strzał , przemarszów i biegu na i ze stanowiska do tarczy i z powrotem co wynosi odległość kilku kilometrów, czynność napinania łuku etc…

Wszystkie obserwacje osób uprawiających łucznictwo stwierdzają bezsporne znaczenie podniesienia sprawności mięśniowej. Zarazem łucznictwo kształci oko strzelca , uczy go zasad celowania przez instynktowne mięśniowe wyczucie kierunku a wobec prymitywnych zasad i przyrządów celowania, zmusza łucznika do uwzględnienia wpływów atmosferycznych, wiatru oświetlenia, wilgotności powietrza, które mają znacznie większy wpływ na wynik niż przy strzelaniu z broni palnej. Dzięki czemu łucznik przyzwyczaja się do ścisłej koordynacji ruchów, niezbędny dla prawidłowego wypuszczenia strzały, a w związku z tym opanowuje swój system nerwowy, poddaje go surowej dyscyplinie, woli zwycięstwa pomimo niedoskonałości technicznej sprzętu.

Jednym słowem sport łuczniczy kształci i doskonali te wszystkie zalety duchowe i fizyczne, które cechują dobrego strzelca cechy i dlatego należy go uważać za sport pokrewny dla sportu strzeleckiego z broni palnej.

 

…tak w poniższym artykule pan M. Fularski  w 1925 roku zachęca do uprawiania tego sportu.

W 1932R.Na dorocznych mistrzostwach powiatów obserwujemy liczby zawodników wybierając niektóre okręgi następujące:

Okręg łódzki –               1190

Okręg krakowski –         965

Okręg lwowski –             576

Okręg pomorski –        3954

Okręg przemyski –        1308

Na koniec grudnia 2015 r. na polskiej liście licencjonowanych łuczników znajdujemy około 800 mężczyzn i 250 kobiet!s10

 

Sport łuczniczy jest

Informacje o kronikarz100i

Zostałem "wkręcony" w pisanie publikacji, której nadałem tutuł "PODKARPACIE Dozorowania technicznego Sto lat". W tym miejscu odnotuję przygody trwające od 2008r. a związane z wyszukiwaniem zródeł jak się okazało istniejących w czasie przynajmnie trzech wieków na przełomie tysiącleci.Mam jako czytelnik sposób na rozpoczynanie czytania książek w takie kolejności:1. zapoznając się z tytułem, 2.przeglądając skrupulatnie bibliografię, 3.przeglądając spis treści, 4.czytając wybrane fragment 5.czasem czytam "strona po stronie". Powyższy sposób stanowi klucz przy tworzeniu tego blogu. Minęło kilka lat, liczba 100 znów aktualna...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Gawędy, suplement i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s