wypoczynek

2 Marzec Środa 2016 Heleny Pawła Halszki 9:33

w okolicy parku Hrabiny przy padającym mokrym śniegu ,temperatura waha się w granicy 3,5 C, ciśnienie barometryczne/ na moim certyfikowanym barometrze/ wynosi 984 hPa przy wietrze wiejącym z kierunku południowo- zachodniego z prędkością 16 km/h.

IMG_3327

Szkoda ze nie jesteśmy w komplecie- Wania zasmucony- mam swojego Brutusa, a od Hidekutiego prowadzę na smyczy jego Rychte.   Właściciel, jako dolegliwie chory pozostał w domu. Patrzy i słucha, na nas okiem i uchem kamery.

 

W teczce Dziadka- Genia nawiązuje do poprzedniej dyskusji- czyli w „królikach” odnalazłam strzępy przedwojennych gazet. Warto przeczytać: M.FULARSKI

Rola łucznictwa jako sportu

Łucznictwo współczesne polskie, posiadające za sobą  wielowiekową tradycję  „rycerskiego sportu” dawnej Polski, w początkowej fazie swojego ponownego rozwoju, posiada charakter do pewnego stopnia   egzotyczny , a to z tego względu , że pierwsi propagatorzy tego sportu zetknęli się z nim na terenie Bazyli i Paragwaju.

Tymczasem dwukrotnie przeprowadzone zawody łucznicze międzynarodowe  ( we Lwowie 1931 r., w Warszawie 1932 r.), zakończone zdecydowanym zwycięstwem Polski, pomimo udziału najlepszych zawodników angielskich, francuskich, belgijskich, czechosłowackich, szwedzkich, powstania z inicjatywy Polski Międzynarodowej Federacji Łuczniczej pod przewodnictwem Polaka oraz stały rozwój   ł łucznictwa zarówno pod względem ilości czynnych sportowców jak i osiąganych przez nich wyników, zwrócił uwagę świata sportowego na ten nowopowstały dział sportu, który obecnie modernizuje się i przekształca w sport we współczesnym znaczeniu tego słowa…

Jednym słowem sport łuczniczy kształci i doskonali walory duchowe i fizyczne, które cechują dobrego strzelca i dlatego należy go uważać za sport pokrewny dla sportu strzeleckiego z broni palnej.

Niezależnie od tego sport łuczniczy posiada szereg czynników atrakcyjnych, które szczególnie przyciągają młodzież , kobiety oraz osoby ze starszego społeczeństwa, nie posiadające często dostatecznego zainteresowania dla grupy sportów strzeleckich.             Do takich czynników atrakcyjnych należy optycznie interesujący sprzęt, łuki, strzały, barwne tarcze, oraz możność obserwowania bezpośrednio lotu strzały i sięgniętych wyników i nie tylko przez strzelającego, ale również przez otoczenie, co podnieca zainteresowania i ambicję strzelającego.                                                                                                          Proste, nie skomplikowane zasady strzelania z łuku oraz bardzo różnorodna skala wymaganego wysiłku fizycznego, czyni ten sport dostępny dla każdego bez względu na wiek, stan sił motoryczno-fizycznych, sprawność i płeć.                                                                                                                            Przedewszystkiem   jednak sport ten posiada warunki rozpowszechniania wśród kobiet, ze względu na duże walory estetyczne, oraz wśród młodzieży, gdyż uwzględnia w dość znacznym stopniu bezpieczeństwo, i może być z łatwością uprawiany w każdych niemal warunkach zbiorowo lub indywidualnie. Te wszystkie wartości łucznictwa oceniają inne kraje zachodnio-europejskie  i St. Zjednoczone, gdzie łucznictwo istnieje od wieków i obecnie żywo się rozwija. Również w Polsce, Naczelna Rada Strzelecka, jako instytucja społeczna kierująca sprawami łucznictwa, uważając je za pożyteczne dla rozwoju sportu strzeleckiego z broni palnej   w myśl hasła: „Przez łucznictwo – do strzelectwa”.

Wydaje się- Wania po przeczytaniu fragmentu z „Przeglądu ..łucznictwa”- ze w tym kolejnym egzemplarzu, tekst brzmi, jak dla mnie, tu i teraz.

Łucznictwo wreszcie ma jeszcze jeden walor wypoczynkowy, którego nie podobna określić dokładnie, ale który tak pięknie opisał popularny filozof amerykański Mulford. Mianowicie: wraz z wyrzucanymi strzałami, ulatują z nas kłopoty i troski, znikają zmartwienia i gnębiące myśli; duch niepokoju i zamętu-nie ma władzy na torze. Z łucznikiem dzieje się podobnie, jak

ze zmęczonym traperem, który u ogniska pali swoją fajeczkę i patrzy w sine kółeczko, ulatujące w przestrzeń. Można w lot własnych strzał tak się zapatrzyć, jak spracowana dziewczyna w perlisty potok wody na kole młyńskim.                                                                 Po paru przejściach, kilkunastu wypuszczonych strzał, chwiejących się z nieporównanym wdziękiem w locie ku tarczy – znudzony, albo zmęczony człowiek XX stulecia staje się lekkim Księciem Lasów, żywym Fairbanksem. Zostawia gdzieś daleko własne prozaiczne ciało, a staje się rzeczywistą postacią z bajki, rzeczywistym bohaterem rapsodii.                                                                                                                                                                      Wraca do domu na lekkich stopach, nucąc pieśni dawnych łuczników i ponawiając przyrzeczenie członków bractwa łucznego.                                                                                                                                      Niełatwo jednak zdobyć ów  błogostan, niełatwo zostać łucznikiem, który potrafi wyzyskać wszystkie wartości swojego sportu, ale któż nie będzie się trudził dla wcielenia bajki w życie choćby na chwilkę?

 

 

Informacje o kronikarz100i

Zostałem "wkręcony" w pisanie publikacji, której nadałem tutuł "PODKARPACIE Dozorowania technicznego Sto lat". W tym miejscu odnotuję przygody trwające od 2008r. a związane z wyszukiwaniem zródeł jak się okazało istniejących w czasie przynajmnie trzech wieków na przełomie tysiącleci.Mam jako czytelnik sposób na rozpoczynanie czytania książek w takie kolejności:1. zapoznając się z tytułem, 2.przeglądając skrupulatnie bibliografię, 3.przeglądając spis treści, 4.czytając wybrane fragment 5.czasem czytam "strona po stronie". Powyższy sposób stanowi klucz przy tworzeniu tego blogu. Minęło kilka lat, liczba 100 znów aktualna...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Gawędy i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s