Pracują

Znaków wiele…

pracuj...

4 Maj 2016 Środa Floriana Michała Moniki

Spotkanie przy nowej inwestycji na stawie w parku Hrabiny odbywa się, przy zmiennej pogodzie, rano  zachmurzone niebo, w czasie południowym chwile słoneczne, przerywane gwałtownym deszczem.  Temperatura wynosi 12,50 C i w popołudniowych godzinach wzrasta nawet do 20,50 C , ciśnienie barometryczne 987 hPa, wilgotność 72%, lekki wiatr też zmienny od kierunku południowego do wschodniego wieje z prędkością   4 km/h do 15km/h.

Byłam z wizytą – Genia – w firmie, u kolegów z dawniejszej mojej pracy. Pytali o pisanie Hidego, może opiszesz własne przygody?

Instytucja –Hide- ogłosiła, zresztą umowną, 105 historyczną rocznicę zorganizowania a raczej carskiego pozwolenia na tworzenie dozoru. Odkrywam i zbieram różne ślady zachowane w formie dokumentów, budowli, urządzeń i pism sięgające dziejów polskiego dozoru od początku XIX wieku.

Pierwsza maszyna parowa na ziemiach polskich. Z okazji dwóchsetlecia urodzin Jamesa Watta (ob. artykuł wstępny w Nrze 5-tym Cz. Techn.) warto przypomnieć, źe pierwszą maszynę parową w Polsce ustawiono w Warszawie za czasów Księstwa  Warszawskiego, w t. zw. Warsztatach artyleryjskich, pomieszczonych obok Arsenału, w dawnym kościele św. Trójcy u zbiegu ul. Długiej i Nalewek. Jak podają kroniki ówczesne, Warszawianie tłumnie  śpieszyli oglądać ówczesny ósmy cud świata. Maszyna owa zbudowana przez fabrykę P. Bierd w Petersburgu, służyła młodemu Józefowi Bemowi, późniejszemu generałowi W. P. jako przedmiot studiów. W. A.

wodotrysk

Fontanna, czy raczej wodotrysk-Wania- zainstalowane na tym stawie, mogły wypłoszyć kaczki. Szczególnie prace ziemne przy układaniu rur doprowadzających wodę z sieci miejskiej mogły niepokoić gromadkę kaczek, wcześniej stale pływających po stawie i przesiadujących na jego brzegach.

Informacje o kronikarz100i

Zostałem "wkręcony" w pisanie publikacji, której nadałem tutuł "PODKARPACIE Dozorowania technicznego Sto lat". W tym miejscu odnotuję przygody trwające od 2008r. a związane z wyszukiwaniem zródeł jak się okazało istniejących w czasie przynajmnie trzech wieków na przełomie tysiącleci.Mam jako czytelnik sposób na rozpoczynanie czytania książek w takie kolejności:1. zapoznając się z tytułem, 2.przeglądając skrupulatnie bibliografię, 3.przeglądając spis treści, 4.czytając wybrane fragment 5.czasem czytam "strona po stronie". Powyższy sposób stanowi klucz przy tworzeniu tego blogu. Minęło kilka lat, liczba 100 znów aktualna...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Gawędy, suplement. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s