południowy

SANYO DIGITAL CAMERA

h. Ślepowron

SANYO DIGITAL CAMERA

Wyciepany z ich pamięci

I już Trembowli  oblężonej  dzieje,

Na ziemi naszej są wyryte krwawo.

Ta ziemia – z kości naszych przodków święta,

 

W swoich wnętrznościach czuje i pamięta:

Jakie ich dzieci mają do niej prawo. Tymon Zaborowski

8 Listopad 2016 Wtorek Klaudiusza Seweryna Adriana

Godzina 9:30, od samego rana wieje prawie nieodczuwalny wiatr z kierunku południowego, jego prędkość 3-4 km/h, przy słonecznym niebie, temperaturze 2,5 st. C, niskim ciśnieniu barometrycznym 984 hPa i wilgotności 87% .

Dzień dobry, kilka ostatnich dni-Genia rozpoczyna spotkanie trójki psiarzy i ich podopiecznych- są faktycznie dobre, wbrew prognozom.

Dzień wczorajszy – Wania potwierdza- też  nie zapowiadał końca jesieni, w parku Hrabiny pięknie i kolorowo.  99 rocznica puczu październikowego minęła bez echa i bardzo dobrze.

Mieliśmy w tygodniu-Hide wtrąca- Zaduszki, warto wspomnieć  pochówek Hrabiny  dnia 14 sierpnia 1987 r. Ciało złożono  do rodzinnego grobowca znajdującego się pod kaplicą św. Maurycego .  Ja podaje Elżbieta Inglot w książce SŁOCIŃSKIE KORZENIE t.  IIII str.40 : W roku 1880 rodzina Szymanowskich własnym kosztem wybudowała od strony wschodniej kościoła kaplicę św. Maurycego. W podziemiach tej kaplicy urządzono grobowiec rodzinny.

Co ty jesteś taki szczegółowy ? -Wania dopytuje.

W tej sprawie występują różne informacje- Hide odpowiada- jak i w sprawie herbu na ścianie kaplicy podobnego do herbu Lubicz. Dla porządku Hrabina miała imię Zofia.

 

Informacje o kronikarz100i

Zostałem "wkręcony" w pisanie publikacji, której nadałem tutuł "PODKARPACIE Dozorowania technicznego Sto lat". W tym miejscu odnotuję przygody trwające od 2008r. a związane z wyszukiwaniem zródeł jak się okazało istniejących w czasie przynajmnie trzech wieków na przełomie tysiącleci.Mam jako czytelnik sposób na rozpoczynanie czytania książek w takie kolejności:1. zapoznając się z tytułem, 2.przeglądając skrupulatnie bibliografię, 3.przeglądając spis treści, 4.czytając wybrane fragment 5.czasem czytam "strona po stronie". Powyższy sposób stanowi klucz przy tworzeniu tego blogu. Minęło kilka lat, liczba 100 znów aktualna...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Gawędy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „południowy

 1. kronikarz100i pisze:

  …w grobowcu rodzinnym spoczywało 15 ciał. Msza żałobna za duszę zmarłej odbyła się przy udziale wielu księży, w ceremonii uczestniczył syn zmarłej i kilkadziesiąt osób, w tym Hanka Płonkówna,, Ludwik Hołoń, Frańciszek Osika, Bronisława Mazur,

  Stanisław i Tadeusz Trałkowie wraz z żonami i inni. Odczytano pamiętniki zmarłej poświęcone jej społecznej działalności. Nie uczestniczył mąż zmarłej Zygmunt Chłapowski,, były żołnierz AK, aresztowany za swą działalność polityczną i rozstrzelany w Szczecinie.

 2. fzofia pisze:

  Rodzina Szymanowskich od 1842 r. była kolejnymi właścicielami Słociny. Później majątek został odziedziczony przez Zofię Wallis, córkę Maurycego Szymanowskiego.
  Adolf Maurycy Tadeusz baron Brunicki poseł na Sejm Krajowy Galicji 1857-1941
  Anna Alberta Helena baronowa Brunicka linia: Dominik Symanowski 1886-1958
  Zofia Chłapowska h.Dryja ur. 23.IV 1914 w Łękach zm. 8VIII.1987 Poznań linia: Bogusław Sczaniecki wiek 73 lat

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s