Zbiornik

Laboratorium PL

Pan Józef ze swojej torby jak z przepastnego zbiornika wyjął kolejne dokumenty. Były nimi fragmenty książki rewizji kotła. Na pierwszej stronie widzimy wpisy poprawek ciśnienia roboczego wykonane przez Inżyniera przyjmującego kocioł pod dozór i w 1950r. przez inżyniera Antoniego Żółcińskiego. Uzasadnienia obniżenia ciśnienia znajdują się wewnątrz książki. Stan dokumentu mimo ponad trzydziestu lat od jego sporządzenia sprawia bardzo dobre wrażenie co może świadczyć o jego bardzo starannym przechowywaniu. Była to zasługa kolejnych palaczy, których czynności obsługowe obejmowały też zapoznawanie się z aktualnymi zapisami oraz przechowywanie książki rewizji w pomieszczeniach kotłowni.

Następnym dokumentem jest osobiste potwierdzenie otrzymania książki przez Jana Potockiego właściciela kotła zaistalowanego w „Łazienkach”. Z upoważnienia wojewody do książki wpisał nr Pozwolenia inż. Stanisław Kwolek kolega pana Antoniego ze studiów w Politechnice Lwowskiej. Pozwolenie wydano po sześciu latach od przyjęcia kotła pod dozór przez Stowarzyszenie Dozoru Kotłów w Warszawie. Z taką praktyką spotykamy sie dość często jako umożliwiającą w zakreślonym okresie użytkowania stwierdzić dokładnie stan techniczny kotła. Bezpośrednio po zgłoszeniu do rejestru  czas eksploatacji kotła posiadał już też często wieloletnią historię. W tej historii bywały przypadki drobnych napraw,  wymiany lub uzupełnianie osprzętu, konserwacji pompy wodnej itp. Z przekazu pana Józefa jednego z wielu palaczy obsługujących kocioł w jego ponad siedemdziesięcioletnim życiu dowiadujemy się ze nie wszystkie wizyty Inspektorów nadzoru kotłów znajdowały odzwierciedlenie w zapisach na kartach książki rewizji. Inżynier Żółciński bywał w niektórych latach kilkakrotnie zapraszany przez Pana Hrabiego aby pomógł i doradził przy usuwaniu zakłóceń w pracy kotła, wyboru sortymentu przy zakupach węgla, badaniu twardości wody i innych. Dotyczyło to szczególnie 1934 roku kiedy to spiętrzyły się różnego rodzaju niepomyślne zdarzenia.

Jedna odpowiedź na „Zbiornik

  1. kronikarz100i pisze:

    Edziu! Witam i dziekuję za uzupełnienie.Jak to jest,ze mała kropka,lub przecinek ma takie znaczenie.Fajne teksty i ciekawie napisane.Łza sie w oku kręci na tamte wspomnienia.Gdzie są chłopcy z tamtych lat,gdzie jest Dozór z tamtych lat? Pozostały tylko wspomnienia, dzięki Bogu,ze przelane na papier,unikną zapomnienia. Jak się porówna ,,tamtych” panów
    Inżynierow i bylych Inspektorow Dozoru do obecnych to tak jak porownać Syrenkę do Mercedesa. Jednym i drugim można jechać i dojechać tylko jak. Niech żyje i rozkwita piękny Lwow i jego potomkowie, którzy dbają by ocalic historie od zapomnienia.Niech żyje Edward!-skromny kronikarz kresów wschodnich.Niech żyje długo w zdrowiu, szcześciu, pomyslności,wraz z cała Rodzinką! Pozdrawiamy Marek z Halinka.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s